O kadar çok istemişim ki aklım beni gerçekten hamile olduğuma inandırmış!

1.Psödosiyezi: Histerik Gebeliği

Psödosiyezi-resim

Yalancı ya da histerik gebelik diye de bilinen psödosiyezi son derece ender rastlanan ve antik çağdan bu yana belgelenmiş bir durumdur. MÖ 300’de Hipokrat 12 vaka kaydetmiş.16.yüzyılda ise İngiltere Kraliçesi Mary’nin başına birkaç kez gelmiş bu olay.

Histerik gebelikte, gerçek gebeliğin tüm işaretleri ve belirtileri ortaya çıkabilir;mide bulantısı,göğüslerde hassasiyet, fetüs’ün – üçüncü gebelik ayı başından doğuma kadarki devre içinde ana rahmindeki canlıya verilen ad– hareket ettiği hissi ve kilo alımı. Kadının karnı tıpkı normal hamileleikte olduğu gibi büyüyebilir ve kadın gerçeklen hamile görünür.Adeti de kesilince hasta gerçekten hamile olduğuna inanır. Hormonal dengesizlik de genelde fiziksel belirtilere ve gebelik testinde  yalancı pozitif sonuç çıkmasına katkıda bulunur.

 

2.Normalde psikotik olmayan bir kadını,hamile olduğuna inanacak kadar bedensel değişim yaşamaya iten şey nedir?

gebelik-testi-olumlu

Genelde bu kişiler hamile kalma arzusuyla yanıp tutuşanlardır. Bu kişilerde öz saygı ve kimlik duygusu,bebek sahibi olmakla ya da en azından içinde bir bebek taşımakla yakından ilgilidir. Bazı kişilerde gebelik yalnızlığı aşmaya veya dikkat toplamaya yarayan bir unsur olabilir.Çocuk sahibi olmayan kimi kadınlarda biyolojik başarısızlık duygusu,zihni kandırarak kadını yalancı gebeliğe itebilir.Hamilelik,bazı kadınlara ise üreme veya bir erkeği elde tutma gibi güç verir.

Bazen bir şeyi o kadar çok isteriz ki zihnimiz bedenimizi o şeye inanmaya iter.

3.Gebe olmadan gebe kalmak mı? 

gebelik

Kimi zaman bu hastaların yaptığı stres,hipofiz bezi (Endokrin)  –Sistemi ya da iç salgı bezleri; salgılarını, vücudun başka bölgelerindeki hedef hücrelere ulaştırabilmek için kana veya lenfe veren bezlerin tümü-fonksiyonunu değiştirebilir ve bu da prolaktin hormonunda – gebelik olmadan da belirli düzeylerde kadın üreme organlarının gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir. Bu hormon beynimizin alt kısmındaki hipofiz denilen organdaki bazı hücrelerce üretilir ve kana salınır.- artışa yol açar.Sonuç olarak hasta gebe olmadığı halde süt üretir.Hatta semptomlar – belirtiler- öyle inandırıcı olabilir ki yalancı gebeliği olan tahmini beş kadından birine,tıbbi görevli tarafından bir noktada gebelik teşhisi konabilir.

 

 

4.Biyolojik düzeyde kadınlar genetik olarak üremek üzere hazırlanmışlardır.Bir kadın kısır olduğunu öğrenirse kendisini fizyolojik açıdan başarısızlığa uğramış hissedebilir ve bu da yıkıcı bir takım psikolojik sonuçlar doğurabilir.

annelik

Çözüm olarak Anne adayını içinde hissetiği rekabet meydanından uzaklaştırmak için ailesine,eşine sorununu anlattırmalı ve kendisi rahat hissettirilmelidir. Bu konuda hastanın yardım istemesi ve tek başına yapaması halinde ailesi ile de görüşme sağlanabilir.

 

Kaynak:Bir Psikiyatristin Gizli Defteri – Gary Small , Vikipedia

 

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir