Selamün aleyküm. Ben diyorum ki gitmek istediğim yerleri de buraya yazayım gittikçe karşısına bir işaret gibi birşey bırakayım belki size de ilham olur görmek istersiniz.Gitmek istediğiniz ve önerdiğiniz yerler varsa yazarsanız çok sevinirim.

1. Uzungöl, Trabzon

uzungol

 

Gölün etrafında kalınabilecek oteller var. Ayrıca Karadeniz yemekleri yenilebilecek restaurantlar mevcut.

3.Boztepe, Trabzon

boztepe-trabzon

Burası Trabzon’un Çamlıca tepesi sayılıyormuş ve şehre tepeden bakılabiliyor muş. Deniz ve şehir manzarası süper olan bu yere gidip çay içmemek olmaz. 🙂

2. Sümela Manastırı, Trabzon

sumela-manastiri

Burada yaşayan kentliler 14. yüzyılda Türkmen akınlarına maruz kalınca, savunma amaçlı burayı yapmışlar. Osmanlı fethinden sonra da bir değişiklik olmamış. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon’daki şehzadeliği sırasında buraya iki büyük şamdan hediye ettiği söyleniyor.

4. Fırtına Deresi, Rize

firtina-deresi

Kaçkar dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarında oluşmuş.Çay bahçeleri geçiyormuş içerisinden.

  • Raftinge elverişli parkurları varmış.Yapabilirsem Rafting yapmayı düşünüyorum.

4. Sera Gölü, Trabzon

sera-golu

Akçaabat’ta bulunan heyelan set gölü. Buraya gitmek benim için çok ayrı çünkü severek izlediğim Beni Böyle Sev filmine konu olmuştu bura ve bayaa bir merak etmiştim.

5. Çal Mağarası, Trabzon

cal-magarasi

İçinde dere üstünde tarihi kale. Dünyanın en uzun 2.mağarası. Gidilmeli..

6. Ayder Yaylası, Rize

ayder-yaylasi

Rize’ye gidilecekse buraya illaki uğranmalı diye düşünüyorum çünkü gidip gören anlata anlata bitiremiyor. Yayla havasını solumak ve meşhur Karadeniz yemeklerinden tatmak için mutlaka gidilmeli.

8. Karagöl, Artvin

karagol-artvin

Karagöl gölünün  çevresi, ladin ve çam ağaçları ile doludur ve yoğun ormanlarla kaplıymış ve ender manzara güzelliklerine sahipmiş.. Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki Bagat mevkii ve çevresinde çim kayağı pisti niteliğine sahipmiş.Belki “çim kayağı” yaparız :).

9. Zilkale, Rize

zilkale-rize

İlçe merkezinin 15 km güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerinde kurulu

11. Gülbahar Hatun Camii, Trabzon

Cami Uyarıları

Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından, annesi Gülbahar Hatun adına 1514 yılında Trabzon’da yaptırılmış bir camii.

 

12. Rize Kalesi, Rize

rize-kalesi--

Buraya gidip Rize’yi kuş bakışı seyretmek ve tarihle doğanın iç içe eşsiz görüntüsü seyredip  çay içerek şehri karelemek istiyorum 🙂

13. Karaca Mağarası, Gümüşhane

karaca-magarasi

Karaca Mağarası içinde damlataşı şekillerinin en güzel ve en görkemli örnekleri bulunuyor..  Mağara içerisindeki damlataşı şekillerinin sıralaması: Sarkıtlar, dikitler, sütunlar, bayrak şekilleri, org desenli duvarlar, mağara çiçekleri, mağara incileri, traverten havuzları ve traverten basamakları.

14. Anzer Yaylası, Rize

anzer-yaylasi

3 bin metreyi aşan doruklara ve 2 bin metreye kadar yükselen ormanlara sahip.Meşhur Anzer Balı’nın üretildiği bölge.Çok sayıda endemik türde çiçeğe sahip.

 

15. Çifteköprü, Artvin

ciftekopru-artvin

 

Suffagah.com – Doğu Karadeniz’de gezilmesi gereken 15 yerden esinlenilmiştir.