Bilinçaltı ve bilinç göstermiştir ki simgeler kendileri için çok önemlidir. Bilinçaltına gidecek olan yol simgelerle donatılmış, toprağına henüz yağmur yağmış bir ormandan gibidir. Her simge yere düşen bir yapraktır. Kimi zaman bu simgeleri unutursunuz da o siz oradan geçerken hep orada durur. Bazen eğilip alırsınız bazen de bir rüzgar estirip savuşturursunuz.

Freudyen diye adlanan bu test, hayata ve çevredekilere yaşanılan ve yaşanılmış olaylara karşı bilinçaltında yerleşmiş tutumunuzu, duruşunuzu gösteren bir testtir. Meslektaşının yerine derse giren bir diğer ders hocamızından ders boş geçmesin birşeyler yapalım diyince test yapmasını istedikten sonra üzerimizde denediği bir test bu. Göreceksiniz verdiğiniz cevaplara çok şaşıracaksınız diye düşünüyorum.

Unutmayın, bilinçaltının engin dünyasında mantık farklı işler. Gördüğünüz rüyalar bunun kanıtıdır.

Tamam, hadi başlayalım. Cevaplarınızı notda edebilirsiniz dilerseni aklınızda da tutabilirsiniz. Neticeleri, sorulara verdiğiniz cevaplara göre siz yorumlayacaksınız. Ben size neyin, ne olduğunu söyleyeceğim sizde o durumun karşısında nasıl bir duruş sergilediğinize göre sonuçlar çıkaracaksınız. Yorumlarınızın üzerine “Gerçekten mantıklı mı? Ben hakikaten de böyle miyim veya böyle mi davranıyorum; bakış açım bu muydu?” diye epey bir düşünmenizi rica ediyorum.

1.İleriden size gelen atlar gördünüz. Atların ahvali ne? Koşarak mı geliyorlar, sakince mi? Nasıl geliyorlar? Peki siz bu durumda ne yaptınız?

2.Çöldesiniz. Karşınızda bir duvar var. Duvarda da bir küçük delik var. Duvarın hemen öte yanında da yeşiller içinde nehir akan huzurlu, mutlu bir alem var. Öncelikle duvarı tasvir edin uzunluğunu,boyunu. Peki siz ne yaptınız?

3.Çölde gezmeye devam ederken içi su dolu bir testi buldunuz. N’apardınız?

4.Bir Deniz manzarası karşısında oturmuşsunuz. Ne hissediyorsunuz?

5.Ormandasınız yürüyorsunuz. Başınızı eğip yere baktınız. Ne gördünüz? Tasvir edin. Bu gördüğünüz şey size nasıl hissettiriyor? İlerliyorsunuz, kayboldunuz. Işığı yanan bir ev gördünüz içine girer miydiniz?

6.Başınızda uçuşan martılar gördünüz. Bu size ne hissettiriyor?

 

Gelelim cevaplara. Sizledeki sonuçların ne kadarı tuttu ne kadarı tutmadı veya sonuçlar ne paylaşırsanız çok minnettar olurum.

1.Bu testte at, erkekler olarak kabul ediliyor. Atların tasvirde ki durumu, koşuşu mu yoksa sakince gelmeleri mi, bu duruma verdiğiniz tepki çevrenizdeki erkeklere karşı bilinçaltı tutumunu göstermelidir.

2. Duvar: Sorunları temsil etmektedir. Verdiğiniz cevap şu anda problemler karşısında nasıl tavır takındığınızı gösteriyor olmalı.

3.Bu soruya verilen yanıt, aslında bilinçaltınızda karşı cins ile yaşamak istediğiniz ilişkinin temelini gösterir. Eş seçerken bu bardakta ki cevaba göre mi seçerdiniz?

4.Deniz, hayata karşı tutumunuzdur. Hava nasılsa ve deniz ne durumdaysa sizde hayata karşı öyle hissediyor olmalısınız.

5.Ormanda bulduğunuz şey ailenizdir. Bu eşya ailenize bakış açınızı, duygularınızı ve düşüncelerinizi yansıtmalıdır. Ormanda gördüğünüz ev, aile kurmayı temsil eder. İçeri girdiyseniz evliliğe olumlu bakıyor olabilir misiniz?

6.Martılar Kadınları temsil eder. Verdiğiniz cevap, çevrenizdeki kadınlara karşı tutumunuz ve beklentilerinizin bir göstergesi olabilir mi?

 


1 yorum

Beraat · Haziran 20, 2020 9:08 pm tarihinde

Test yorumunuz e-posta ile yanıtlandı.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.