Hemen hemen hepimizin hayalidir iyi bir üniversitede iyi bir bölümde okumak.Kimisi yurt içini iyi bulurken kimisi yurt dışında okumayı doğru bulur. Geçen sene üniversite sınavına çalışırken ben de Allah’dan bana hayırlısı hangisiyse bir üniversite nasip etmesini istemiştim O’da (c.c) yurt dışını nasip etti çok şükür. Bakalım yurt dışında okumak nasıl bir şeymiş?

1-Farklı kültürler görür farklı insanlarla tanışırsınız

farklikultur

Geldiğiniz yer neresi olursa olsun size tamamen farklı gelir. Elbise giyiminden tutun yemek kültürüne kadar çok değişik ve bunu keşfetmek inanılmaz derecede eğlencelidir. Yeni ve farklı insanlarla tanışır, dünyanın başka bir yerinden arkadaş edinme deneyimini yaşarsınız. (Bu arada yemek kültüründe üstümüze yok şimdi anladım.)

2-Yeni bir dil öğrenirsinizdil

Yaşadığınız yerin dilini öğrenmek başka bir yerde eğitim alarak öğrenmekten daha kolaydır çünkü konuşarak pratik yapmış olursunuz bunu eğitim alarak sağlayamazsınız. Bununla beraber o dile alışmaya çalışırken, konuşurken büyük bir zevk alırsınız üstelik bunu fark eden oralı vatandaşlar bu durumdan mutluluk duyarlar 🙂

3-Ufkunuz genişler, dünyaya birde buradan bakar sorgulamaya başlarsınız

bakis-acisi

Artık o ülkenin vatandaşı gibi olursunuz ve bir anda kendinizi ikinci bir hayatınız varmış gibi hissedersiniz. Ülke politikasını, yaşam biçimini para birimini dini inançlarını vd. bir kaç ayda çözersiniz.
Ülkemizle karşılaştırmaya illa ki başvurarsınız. Gittiğiniz yerin inançlarıyla kendi inançlarınızı sorgulamaya başlarsınız bu da hak ve mükemmel olanı bulmanızı sağlar. Şöyle bir düşünüyorum da ülkemize hep at gözlüğüyle baktığımız için bir çok nimeti göremiyormuşuz ama dışarı çıkıldığında değeri çok net anlaşılıyor. Allah ülkemizin eksikliğini göstertmesin.

4-Yeni bir ortamınız ve gezmeye bol bol vaktiniz olur

yeniortam

“Helal daire geniştir, keyfe kafidir harama lüzum yoktur.” demiş üstad. Gerçekten de çok doğru.Kısılıp kalmışız kabımıza. Endişelenmeyin yurt dışına çıkınca bu durum tersine dönüyor.
Gittiğiniz yerde edindiğiniz arkadaşlar ya denginiz olur ya da daha varlıklı. İllaki denginiz olan birileri ile arkadaş olursunuz ve gezip görülecek listenizde ülkemize nisbeten bir sürü değişik yer olur. Farklı yerleri görmek, gezmek her zaman keyif verir.

5-Büyümeye başladığınızı hisseder, birçok tecrübe ve deneyim kazanırsınız

farklı-olmak
Öncelikle alışık olduğunuz düzenden çıkar adeta başka bir boyuta geçersiniz bambaşka bir evrendeymiş gibi farklı bir yaşam biçimiyle, farklı sorunlarla karşılarsınız bu da size farklı düşünebilmeyi ,egoist olmamanızı sağlar.

6-Paranızı ve zamanınızı iyi ve doğru kullanmayı öğrenmeye başlarsınız

saat

Bu, ülkemize göre yurt dışında daha etkili olur çünkü para birimi farklıdır. Türk lirasının değerli olup/olmadığı ülkeler var.

Mesela; Para birimi dolar ile endeksli olan bir ülkeye giderseniz Türkiye’den size gelecek olan 3 lira orada 1 dolar türü olacaktır syani kaldığınız yerde 1 lira gibi harcayacağınız anlamına gelir.
Bu da ciddi bir disiplin gerektirir.

7-Yurt içinde okuyanlardan en az bir adım önde olmanızı sağlar.

onde-olmak
Yurt dışında okumak, insana: öz güveni daha fazla, farklı durumlara daha çabuk uyum sağlayabilen, zorlukları karşılamada etkin, öz disiplini gelişmiş,  problemlere çözüm konusunda daha üretken biri olabilme imkanı sağlar. Bu da sizi ileri taşır.
Üstelik farklı bir dile hakim olmanız resmi kurumların ve iş verenlerin göz önünde bulundurduğu önemli bir etkendir.

Eğer, kendinizi geliştirmeyi düşünüyor ,farklı deneyimler elde etmek ve monotonluktan çıkmak  istiyorsanız bütçenize göre yurt dışında okumayı tercih edebilirsiniz.

Bonus:

yabancı-trafik-polisi.jpg

Yurt dışında okuyorsanız büyük ihtimalle gittiğiniz ülkede yaya geçidi harici geçmek yasaktır. Aksi taktirde 100 tl civarı para ödeyebilirsiniz. O yüzden, yurt dışında okuyanlar iyi bilirler ve bilmeliler ki karşıdan karşıya geçerken önce polise sonra polise ve tekrar polise bakılır  🙂

Kategoriler: Eğitim

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir