Mart ayına düşen 4 roman 2 alan kitabı ve 2 kişisel gelişim olmak üzre okunan kitaplar hakkında yorumlarım.

1.Hayalet Uçak

Kitabı gören birkaç tanıdığım kitaba değil de yazarına odaklandılar. Bear Grylls Kendisi bir maceraperestmiş ve sanırım Trt belgeselde yayımlanan yapımlarıyla tanınıyormuş bu arkadaşlarda kitabın üzerinde adını görünce oradan tanıdılar.

Elime alıp okuduğumda bu kadar beğeneceğimi beklemiyordum. Demek ki hakikaten yaşanmış gerçekleri anlatmak olaya daha çok gerçekçilik katıyormuş. Kendisi yaşadığı tecrübeleri çok güzel bir şekilde kitaba aktarmış çok yararlı bilgiler de sıkıştırmış araya.

Kitabı çok beğendiğimi söyleyebilirim ikinci ve hatta sanırsam üçüncü kitabı da varmış Türkiye’ye döner dönmez alıp okumayı istiyorum.

Kitaba verilen puan: 8

2.Sessiz Köşe

Tanıtım fotoğrafında ilgimi çeken tek bir cümle ile kitabı almaya karar verdim. Konusunu da yansıtan bu söz “Benim ölmem gerek” gibi bir intihar sözüydü.

Durduk yere kim, neden böyle bir şey söylesin? İlginçti.

Alıp okudum bir iki şey dışında kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. Sadece bazı yerler eksik bırakılmış gibime geldi.

Konusu, kurgusu ve dili ile güzel bir kitaptı.

Kitaba verilen puan:7

3.Op Oloop

Bir yazarın sayfasında yaptığı kitap incelemesi sayesinde gördüm. Alıntıladığı sözler hoşuma gittiğinden “bir alıp okuyayayım” dedim.

Başlarda güzeldi.

Ama sonra işin suyunu çıkardı. Tek bir masada sayfalarca oturulup felsefik muhabbetler edilir mi ya? Roman bu yani.. Birde öyle bir konular ki yazar, satırlara bile ara vermeden aktarmış.

Nedir bu kadar aktarmak istediğin?

Bir iki cümle, diyalog koyacaksın ya..

Ders kitabı değil ki bu. E üstüne üstlük konuyla bile alakası olmayan cinsellikle alakalı bölümler, bir takım betimlemeler, saçma sapan metinler. Yani Freud’un yazarını bizzat mektupla takdir ettiği bir kitabın böyle çıkacağını az çok tahmin etmeliydim.

Yarıda bırakmak zorunda kaldım, bu kitaptan bana kalan tek şey ise ilk sayfalarda beğendiğim bir kaç söz oldu.

Kitaba verilen puan: 4

4.Spiritus Ruhlar Dünyası

Aynur Başkan ile ilk kitabı Spiritus ile tanışmıştım. Bir arkadaşımın incelemesiyle görmüştüm kitabı. Yerli yazarlara, özellikle roman yazarlarına tam destek vermeye çalışmalı.

Serinin ikinci ve son kitabı olan Spiritus Ruhlar Dünyası dünyaya bir şekilde yerleşmiş ama başları dertte olan melez Spiritusları konu ediniyor.

Dili ve konusu fena değildi. Farklı bir ütopya kurgulanmıştı.
Karakterlere ve spiritus dünyasına dair fantastik özellikleri daha çok öğrenmeliydik diye düşünüyorum. Spiritus dünyasından karakter sayısı da çok azdı. Hep karanlık bir tema vardı ve savaş halindeydik oysa ki ben Spiritus Dünyasını çok merak ettim.

Okuruyla kurduğu ilgi ve alaka için buradan Aynur Başkan‘a teşekkür ediyorum bir daha ki kitaplarında muvaffakiyetler diliyorum.

Kitaba verilen puan: 6

5.Mükemmeliyetçi Kişilik

Alan kitaplarından ilki olan Mükemmelliyetçi Kişilik günümüz psikolojik problemlerinden olan bir büyük konuya değiniyor. Kitap bize yaptığı her işte “mükemmeli” arayan ver haliyle bir türlü yetinemeyen, yaptığı iş içine sığmayan dolayısıyla da kendinden razı ve çevresinden razı olmayan insanlara, yaşadıklarına değiniyor.

Kitabı okumak, bilgi sahibi olmak psikoloji açısından hem bilinçlenmek hem de belki de daha dikkatli olabilmemiz için iyi olabilir.

Kitaba verilen puan: 7

6.Takıntılar

Günümüz vebası mıdır nedir çoğumuzda biraz biraz var. Şu yazıyı hatırlayacaksınız. Kitap, OKB – Takıntı – üzerine yazarın kendisine danışmanlık için gelen ve bu sorundan muzdarip insanların hikayelerini anlatıyor.

İyi hoşta ama sayın yazar:

Kitapta size gelen danışmanların problemlerini yazmışsınız eyvallah iyi hoş ta ben psikoloji öğrencisiyim veya olmayada bilirdim bu sorunları nasıl aşacağımızı, bize yardımcı olacak hiç bir şey söylememişsiniz yani olayları okumak istesek veya bilgi edinecek olsak aratıp da bulabilirdik. Tabii ki metodunuzu söylemeyeceksiniz bu birebir terapi ile olunabilecek bir şey ama bu da alan kitabı değil. Okurlarınıza kendilerinin de uygulayabileceği bir kaç yöntem, bilgi vermeliydiniz diye düşünüyorum.

Bize yol göstermedikten sonra kitap bir yere kadar ilerleyecek. Lütfen, bir dahaki kitabınızda bunu göz önünde bulundurmanızı rica ediyorum.

Kitaba verilen puan:5

Bu kitaba aslında daha yüksek puanda verebilirdim ama yazarın okuru bilinçlendirmek dışında bu konuyla alakalı yardımcı bilgiler vermemesi puanı düşürdü.

7.Unutulmuş Düşler

Yazarın üç bölüme ayırdığı hikaye ve mektup ve sohbet şeklinde sunduğu olaylar bilinçaltında yatan bazı psikolojik sebeplere, sorunlara şimdiye kadar – benim gördüğüm kadarıyla – değinilmemiş farklı bir tarz da değiniyor.

Kitap güzeldi başlarda olan birkaç betimleme haricinde beğendim.

Kitaba verilen puan: 6 Gereksiz, boş betimlemeler her zaman puan düşürür.

8.Dirilt Kalbini

Fotoğraf: Birpembesever

Nouman Ali Khan diliyle, anlatış biçimiyle ve yaklaşım tarzıyla gençlere en yakın ve samimi şekilde İslam’ı anlatan bir gönüllü. Kur’an yorumlamaları ve tefsirleriyle çok farklı yerlere değinen ve üzerine düşündürüp “aa benim dinim gerçekten hak’mış” dedirtecek incelemelerinin ve hoş muhabbetinin yanı sıra günümüz gençlerinin ve modern zaman insanlığının bazı temel sorunlarına ve karakter olarak bazı meselelere değiniyor.

Kitap gerçekten çok güzel bir kitap, okumanızı, bilgilenmenizi tavsiye ederim.

Kitaba verilen puan: 8


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir