Fiziksel sağlığımız için olduğu kadar zihinsel refahımız içinde gıdanın önemi ayrıdır.

Her ne kadar milenyum şifacılar (günümüz eczacıları,ilaç üreticileri diyelim) ilaçları savunsalar da uzmanlar ruh sağlığı için taze, işlenmemiş gıdaların sağlıklı olduğunu ve bunun fiziksel gelişme için de şart olduğunu düşünüyor.Günümüz doktorlarının bazılarının hastalandıklarında ilaç kullanmayıp doğal yollarla iyileşmeyi seçmelerinden bunu anlamalıydık zaten. İlaç gerekli değil mi tabi ki gerekli fakat nadir kullanılabilecek durumlarda alınmalıdır. Her baş ağrısında ağrı kesici almak daha çok ağrıya sebeb  oluyor. -İlaç bağımlılığı, duygu ve hislerde değişmeler, davranışsal bozukluklar gibi.

Ruh ve konsantrasyon. akıl sağlığı sorunları ile uğraşasn insanlar için de  sağlıklı gıda ve sağlıklı bir diyet kullanmak şart.

1. İyi Gıdalar = İyi Ruh Halleri

foods-managing-illness

Yediklerimiz nasıl hissettiğimizi etkiliyor.Araştırmalar, mega-3, çinko, demir, folik asit ve Vitaminler gibi besinlerin eksikliği, depresyon, ADHD, şizofreni, anksiyete, stres ve demans gibi sorunları tetiklediğini ve bunlar arasında bir bağlantı olduğunu söylüyor.

Bazı Bilim adamları işlenmiş şeker, kalorisi yoğun gıdalar ve yüksek yağlı yemekler ruhsal sağlık sorunları neden olduğunu ve bu durumları arttırdıklarını ileri sürüyor.Özellikle beyaz et, fındık, esmer pirinç ve yeşil gibi bazı gıdaların daha yararlı olduğunu da ekliyorlar.

Yediklerimiz zamanla etkisini gösteriyor. Beynimizi mutlu ve zinde tutmak  için her şeyden biraz ihtiyacımız var. Yağ, şeker, protein, sebzeler, meyveler hepsi sağlıklı beslenmede rol oynanmaktadır.

2.İkinci beyin:Bağırsak

çay

Sağlıklı bir bağırsak sağlıklı bir vücut ve zihin demektir.Çünkü  bağırsak nörotransmitterlerin*(Uyarıcılara tepki) ruh ve bilişsel işleyişini düzenler.Sağlıklı bir bağırsak için yoğurt vazgeçilmezdir.

 

 

3.Sağlıklı gıda akıllı yapar.

saglikli-yasam

Sağlıklı beslendiğimiz de beynin işleyişinin düzgün olmasını sağlarız.Buda beynin yeteneğini aktive eder.Bu aktive sayesinde yeni bağlantılar kurma ve olan yolları güçlendirme yeteneğimiz artar.

Meyve, sebze ve balık beyin hücreleri için yapı taşlarını oluşturur. Balık yemeyi çok huy edinmemiş bir insan (benim gibi) dikkat eksikliği ve unutkanlık gibi sorunları yaşayabilir.Bu konuda sağlıklı beslenmenin gerekliliği olduğu gibi unutkanlıktan dert yanan kardeşler için Kuran-*ı Kerim okumak birebir şifa olacaktır. Sağlıklı beslenmeyle beraber helal yiyecek ve içeceklerden yararlanmak gerekir..

Çünkü Allah şöyle buyuruyor:

Ey insanlar, yeryüzünde bulunan şeylerin temiz ve helâl olanlarından yiyin; sakın Şeytan’a ayak uydurmayın, onun izinden gitmeyin. Çünkü o sizin açık düşmanınızdır.

BAKARA-168

Kullarını helal yemek ile uyaran Allah, bu ayette bizlere şeytanın haram yemek yedirme tuzaklarına karşı tedbirli olmamız gerektiğini de söylüyor olabilir.

Ayrıca,çocuklarda sağlıklı beslenmenin iq’yu arttırdığını da söylemeden geçmeyelim.

Sağlıksız gıdaları terketmek,ruh sağlığı iyileşmesine yol açar. Ruh iyi olursa insan da iyi olur. Tabi  sağlıklı yaşam ruh sağlığının bir parçasıdır tamamı değildir. Başka yazılarda ruh sağlığına değineceğiz inşallah. Kalın sağlıcakla.

Selametle..

*Nörotransmitter:

Nöronlar arasında veya bir nöron ile başka bir (tür) hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallara nörotransmitter (uyarıcılara tepki) denir. Sinir sistemi boyunca sinirsel sinyaller bu kimyasal taşıyıcılar yardımıyla iletilir.
Detaylı bilgi: Vikipedia

Bu yazı Beraat Köstekçi tarafından beraatkostekci.net için Brainfodder.org’dan çevrilmiştir.

 

 

 

 

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir