Bir yılda 50 roman, 25 alan ve 25 kişisel gelişim kitabı olmak üzere toplam 100 kitap okunabilir miydi?

Arkadaşımla eğitim hayatımıza ve mezun olduktan sonra nitelikli bir birey olma durumumuza dair muhabbet ederken Yurt dışında aldığımız eğitimin tek başına yeterli olmayacağını düşündük ve okuduğumuz yıllar boyunca kendimizi geliştirmek için ne yapabiliriz diye küçük bir istişare ettik.

Hani öyle anlar vardır ya,  duyduğunuzda sizi de hareketlendir,  “yapabilirim, yapalım!” hissini yüzünüze değdiren bir rüzgar estirir. “Yapmalıyım!” dedirterek heveslendiren, ilham verici eserlerle karşılaşırsınız. Bu da bizim için öyle oldu.

Bi’dakka ya. 100 kitap mı?!

Kafada bir ampül yandı bizde. Zaten n’apalım, n’edelim diye düşünüp çeşitli şeyleri ölçüp biçiyorduk. Bu zincir de başlangıç olarak iyi olabilirdi.  Daha makul bir hedef lazımdı bize. 100 kitap.

Aslında bu da büyük bir hedef. Nereden baksanız ayda 7-8 kitap yapıyor. Bu kitapların çoğunluğu da Roman. Vaktinizden büyükçe bir miktar ayırmanız ve düzenli okuma alışkanlığı edinmeniz gerekiyordu. Gerçi hoş, bizde bunun için yapmamış mıydık bu işi? Vaktimizi doğru değerlendirelim, doğru alışkanlıklar kazanalım ve geçip giden ömrümüz boşa akmasın diye başlamıştık bu hedefe.

“Gerçek bir arkadaş iki gövdede yaşayan bir ruhtur.”

Başladık düşünmeye çalışmaya.

İlk yıl için çok ağır bir hedef koymamamız gerektiğini düşündük. Sonuçta eski özellikli bir bilgisayara döneminin en gelişmiş oyunlarından olan GTA 5 yükleyip “hadi çalış” denilemeyeceği gibi kitap okumaya da bir anda yüklenilmezdi.  -en azından alan ve kişisel kitaplarına- Roman iki saatlik bir film ise alan ve kişisel gelişim kitapları benim gözümde belgesellerdir. Bir anda “bol bol okuyayım” diye o alemin içine girmek sıkabilir. Değerini anlamak ve sevebilmek için alışarak gelmek, kalıcı olabilmesi için sevmek gerekirdi. Böylece, hedefi uygulanabilirlik açısından gerçekleştirebileceğimiz ölçüde tuttuk. Bu yılda 50 roman, 25 alan ve 25 kişisel kitabı okumayı kararlaştırdık. Bir hedef zincirinin en önemli katmanı da bu değil midir? “Kendine yapamayacağından fazlasını yükleme.”

Azerbaycan’da dili Türkçe olan her roman çeşidini bulmak kolay değil. Para birimi de bizden 2 kat değerli. O yüzden okumak istediğimiz kitapların adlarını Yurd’a döndükten sonra bir daha ki döneme almak için belirledik. -Liste de henüz dolmadı ama biz içinde bulunduğumuz ikinci döneme yetecek kadar listeyi doldurduk.- Kitapları aldık almasına da maalesef bu hedefe üç ay geç başladık. Çünkü memlekete Şubat ayının başı gibi gittik ve tatilde de yoğunluktan dolayı okuyamadık. Yani en azından ben o yüzden okuyamadım :))

Gelir gelmez ilk iş buluşup daha önceden hazırlanmış kitap cetvelini doldurmaktı. Hangi kitaplar kime ait, ne zaman okunacak? Toplam kitap sayısını dönem içinde ki aylara böldük Mart ayı için 4 roman, 2 kişisel gelişim kitabı ve 2 alan kitabı.

“Eğitim sadece okumak değildir. Okudukları üzerinde düşünebilmek yeteneğidir.” (Hilty)

Onca kitapı tek başına almak mümkün değil. Öğrenci olduğumuzu da düşünürsek bütçemize göre ikinci dönemde okumaya başlanacak kitapların listesi belli olduktan sonra kitapları ikiye böldük ve herkes belli tutarda kitap aldı. Böylece listede ki hedef sayısına ulaşıldı ama tek elden çıkmadı. Kitaplar okundukça değişilecek.

Bu arada hemen alan kitabını açıklayayım. Alan kitapları, okuduğumuz Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmenlik bölümü için Psikolojiye ayrı Danışmanlığa ayrı; Öğretmenliğe ayrı kitapları içeriyor.

Bu zinciri daha da anlamdırabilmek, kalıcılaştırabilmek ve ilham olması adına ben kendim okuduğum kitapları instagramda @caykardes kullanıcı adıyla paylaşmaya kadar verdim. Bu arada okuduğumuz kitapların hakkında kısa bir anlam özeti çıkarmak şart. Bunun için de bu işe özel aldığımız yeni defterler var ama ben çıkaracağımız bu özetleri defterin yanında bir de kitap – film üzere yerli sosyal içerik platformumuz olan Neokur’a da eklemeyi düşünüyorum imkan dahilinde.

Okuduğum kitapların özetlerini, onlar hakkında ki yorumlarımı Neokur’dan okuyabilir, Zincire dair detayları instagram hesabından takip edebilirsiniz.

Böylece,  Düşün. Çalış. Üret. hayat amacı felsefemin kendimi geliştirmek adına planladığım kısmının ilk durağına da gelmiş oluyorum.

Gerçekten, hedefsiz yaşamımın bir anlam ifade etmediğini düşünüyor, hedefe doğru ilerlemek adına attığım adımları gördükçe bunun bir kere daha ne anlam ifade ettiğini anlıyorum.

Saygı ve sevgiyle esen kalın.

Selametle.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir