Yukarıda beraatkostekci.net yazan yerin hemen solunda göreceğiniz yeşil kutu bu sitenin verilerinin bilgisayarlar arası iletişimde yetkisi olmayan üçüncü tarafların bu verileri okumasına engel koyan şifreleme sistemine sahip olduğunu gösterir.

Bu, verilerinizin kolayca ulaşılabilir ve güvenliği düşük seviye de olmasına engel olur.

Eğer bu siteyi açmışsam ve sizlerde bu siteyi ziyaret ediyorsanız bu bilgileri elimden geldiğince korumak boynumun borcu.

Bilmeniz gereken şey, her site sizden veri toplar. Gerek site analizi için, gerek üçüncü taraflara (ne idüğü olduğunu bilmediğimiz kişi veya kurumlara) reklam verebilmek için inciğine cıncığına kadar her bilgiyi toplarlar ve bu bilgileri satarlar. Bunun ağa babasıda Google’dır. O yüzden bu sitede Google reklamlarını göremezsiniz.

Site verilerini analiz etmemizi sağlayan ve her sitenin mutlaka ihtiyac duyduğu analiz sistemlerinin en gelişmişide maalesef google’dır fakat başlarda bunu kullansamda doğru olmadığını düşünerek sildim -artık google ne kadar silmişse kene gibi bulaştımı bırakmıyor- şimdi ise WordPress’in Jetpack analiz sistemini kullanıyorum.

Bu analiz sistemi siteye bırakacağınız her türlü bilgiyi alır, toplar ve sıralar.

Bu bilgiler nelerdir?

İroniktir, google analiz cinsiyetinizden tutun yaşınıza kadar; telefondan mı tabletten mi yoksa bilgisayardan mı girdiğiniz tutun da tarayıcınıza kadar her bir şeyi tutar. Ne kadar komik değil mi?

Kullandığım Jetpack sistemide buna benzer veriler tutar. Hangi şehirden girdiğiniz, sitede verilen linki tıklayıp tıklamadığınız -eğer ulaşabiliyorsa- hangi kelimeyi aratıp siteyi bulduğunuz – içerik için önemli- ayda kaç ziyaretçi olup olmadığı hangi sayfaların gezildiği gibi veriler site analizi için can alıcı noktadır ve tutulur ama google gibi ayrıntılı tutmaz. Yaşınız, tarayıcınız vs.

Buna nisbeten ileride Allah nasip ederse yayımlayacağım Gizlilik üzere konu olan yazımızda bunları detaylı inceleyeceğiz ve bilinçli kullanım ve verilerimizin sağlıklı ve doğru kullabilmek için detaylı anlatacağım.

Şimdi bu özeti olan beraatkostekci.net gizlilik politikasının uzun halini buraya bırakıyorum isterseniz okuyabilirsiniz. Sitemize giriş yaparak bu politikaları kabul etmiş sayılacağınızı da bildirmek isterim.

Saygılar, hürmetler.

Gizlilik Politikaları (Privacy Policy)

Kategoriler: GünceYaşam

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir