Esselamun aleykum ve rahmetullah ve berakatuh.

Allah’ın Selamı,rahmeti ve bereketi üzerimize olsun değerli okuyucular.

Spoiler!ön bilgi– Çok esnemeli bir yazı olacak haberiniz olsun. Sahi,esneme demişken neden esneriz düşündük mü hiç? Uykuyu çağrıştırdığı gibi esnemenin farklı amaçları da olabildiğine dair teoriler var –kafamda deli sorular– bakalım neymiş.

1 – Daha fazla oksijen almak için

esnemek8

Birinci teoriye göre esnemenin amacı, daha fazla oksijen almak ve vücutta birikmiş karbondioksidi dışarı atmaktır. Ancak daha fazla oksijen almak için esniyorsak, egzersiz yaparken de esnememiz gerekmez mi? Robert Provine adlı bir sinirbilimci, yaptığı deneyde kişilere fazladan oksijen vermiş ve ortamdaki karbondioksidi azaltmıştır ancak bu kişilerin esnemesini engellememiştir. Yani bu teori de kendiliğinden çürümüştür.

2 – İlgi çekmek için

kedi2

Hiaaynnğğ.. 2 bin tl’lik telefonumu görmüş müydünüz?

3– Beyni soğutmak için

esnemekbeyin1

Beynin en iyi performansını gösterebilmesi için belirli bir sıcaklıkta tutulması gerekir. Ve inanamayacaksınız ama esnemek tıpkı bir fan gibi beyindeki fazla ısının atılmasını sağlıyor. Esnemeye başladığımızda, çene ve boyun kaslarındaki kasılma boyuna, yüze ve kafaya giden kan miktarını arttırıyor. Esneme sırasında aldığımız derin nefes, beyin-omurilik sıvısını ve beyindeki kanı aşağı yönlü akmaya zorluyor. Ağzımızdaki hava da bu sıvıları soğutuyor. Anlayacağınız üzere esnemek, radyatör gibi işlev görüp beyindeki sıcak kanı alır yerine soğuk kan gitmesini sağlar. Bu sayede beyin soğutulmuş olur. (SübhanAllah)

4 – Rahatlamak için

esnemek3

Vücut kendini sakinleştirmek için esneme yoluna gidebilir. Bazı araştırmalara göre stres ve kaygı yaratan durumlarla beraber beynin kimyasal yapısı değişir. Stresli anlarda esneme bir kaçış şekli olarak kullanılır.

5 – Sıkılmak ya da sadece uykunun gelmesi

esnemek4

Kişi sıkıldığında, uykusu geldiğinde beyindeki belirli merkezler aktifleşir ve kişi esner. Ancak bu teorem her durumu açıklayamamaktadır. Örneğin, atletler koşmadan önce, paraşütçüler ilk atlayışlarını yapmadan önce esnerler. Ya da esneyen birini gördüğümüzde, esnemeyle ilgili bir şey durduğumuzda esneriz. Ve bunlar ‘insanlar uykuları gelince, sıkılınca esnerler’ tezini çürütüyor,şimdilik.

6 – Adapte olmak için

esnemek6

Esnemenin bulaşıcılığı ile ilgili yapılan pek çok araştırma, bu durumun kişinin empati kabiliyetiyle ciddi derecede ilişkili olduğunu göstermiştir. İnsanın en ilkel duygularından biri olan adapte olma isteğinin bir getirisi olarak karşımızdaki kişi esnemeye başladığında, biz de kendimizi bunu yapmaktan alıkoyamıyoruz. Buna ayna nöronlarımızın ortama uyum sağlamamız için gösterdiği çaba da diyebiliriz. Kişi karşısındakiyle ne kadar empati kurabiliyorsa, esnemenin bulaşıcılığı da o denli yüksek oluyor.

7 – Hastalık sonrasında…

esnemek5

Esneme ile ilgili ilk çalışma 2500 yıl önce Hipokrat tarafından yapılmıştır. Hipokrat’ın yaptığı araştırma sonucuna göre esnemek ateşli hastalık sonrası vücutta biriken kötü havanın temizlenmesine yardımcı oluyordu.

Esnemenin Dinimizdeki Yeri

esnemek7

Esnemek, genellikle vücudun ağırlaştığı, gevşediği ve tembelliğe meylettiğinin bir göstergesidir.

Esnemenin şeytandan olduğunun ifade edilmesi ise, şu hikmetten olabilir. Şeytan insanı -fazla yemek, fazla içmek, fazla uyumak gibi- nefsânî arzu ve isteklere davet etmektedir. Bunlar ise, esnemeye sebep olan şeylerdir. Bu ifadeyle, insan o tür israflar konusunda uyarılmıştır.

Bu sebepledir ki, bir rivayette Peygamber Efendimiz (asv) şöyle buyurmuştur:

“Allah hapşırmayı sever, esnemeden hoşlanmaz. Öyleyse sizden biri hapşırır ve Allah’a hamdederse, bunu işiten her Müslüman üzerine, ‘yerhamukâllah’ demesi hak (bir vazife) dir. Ancak esnemeye gelince, işte bu, şeytandandır. Biriniz namazda esneyecek olursa, imkân nisbetinde kendini tutsun ve ‘hah’ diye ses çıkarmasın. Zira bu, şeytandandır, şeytan kendisine gülüyor demektir.” (Buhârî, Edeb 125, 128, Bed’ül-Halk 11; Müslim, Zühd 56, (2994); Ebû Dâvud, Edeb 97, (5028); Tirmizî, Salât 273, (370), Edeb 7, (2747, 2748)).

Esnemenin şeytandan olması, şeytanın bunu sevmesindendir. Çünkü, şeytan insana gaflet veren, hayrını azaltan, namazını kesen her şeyi sever. Ayrıca, esneme umumiyetle çok yemekten hâsıl olan bir hâlettir. Çok yeme de şeytan işidir.

 

Bayaa bir esnemeli yazı oldu yüzümüze su vurmanın zamanıdır selametle 🙂

Kaynak: Listelist, Sorularla İslamiyet

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir