Ramazan birçok şey için iyi bir fırsat. Hadi ruhumuzu z a y ı f l a t a l ı m . .

Aslında tüm bu yaşananlar olmadan önce bu yazıya böyle giriş yaparım diye düşünmüştüm. Sizlere Ramazan’da oruç ibadetinizi yaparken kilo almadan sade ve kolay ulaşılabilir imkanlar dahilinde nasıl sağlıkla yaşar ve zayıflarsınız diye anlatacaktım. Sonra bir patlama oldu. Kudüs. Buruk girdik Ramazan’a. Biz Müslüman aleminin en güzel ayı, bir araya geldiği, bayramı olduğunu bildikleri için bu ay da saldırıları da arttırdılar. Vazgeçiyormuz, asla.

Uzman Diyetiysen Arzu Karabulut‘un sunduğu Ramazanda diyet takvimini paylaşmak istiyorum sizlerle.

1. Kilo almadan orucumuzu sıhhatli bir şekilde geçirmek istiyoruz işe maden suyu ile başlıyoruz.

Mineral ve vitamin olan maden suyu tokluk verirken zayıflatıyor, susuzluğu gideriyor.

2.Hurma Suyu

İftarda bir bardak suya atılan çekirdeği çıkarılmış hurmayı sahurdan sonra veya yatmadan hemen önce suyunu için ve hurmasını yiyin. Bu yöntem bağırsakları çalıştırarak zayıflamanıza yardım ediyor hem de tokluk ve tatlı hissini azaltıyor, deneyin!

 

3.Detoks suyu yapıyoruz?

Bu benim kullanacağım türden bir cümle değil doğrusu. Kelimenin kendisi itici doğrusu.. Oruç tutarken kilo almanın ve kabızlığı önüne geçmek için bir avuç dilimlenmiş salatalığı bir limonla suya atıp en az 5 saat bekletmemiz gerekiyormuş. Sahurda veya günorta yapabiliriz. Bu suyu iftardan sonra Sahura kadar tane tane bitiriyoruz.

Sağlığımız için günde en az 2 litre su içmemiz gerektiğini hatırlatmama gerek yok değil mi?

4.Sahura Dikkat Edin

Bu öğünde tok tutucu, protein bakımından sağlıklı gıdalar tüketilmelidir. Yumurta, peynir, yulaf kepeği gibi..

Sofranızda kullanacağınız salatalık, domates, belki haşlanmış yumurta az bir miktar ekmek size yetecek de artacak bile. Hurmayı da ekleyebilirsiniz. Zira kendisinin açlık ve tatlı ihtiyacını eksiltme gibi süper bir gücü var.

Ramazan sağlığımız için iyi bir fırsat.

Bir insana alışkanlığını bıraktırmak için kendi beyninde 21 gün yapmaması fiziki olarak bırakması için 40 gün ilk adım için en uygun süre olarak görülmüştür. Bu süre zarfları sonunda beyniniz ve fizyolojiniz temizleniyor. Bir nevi zehiri üzerinizden atıyorsunuz tekrar başlayıp başlamamak ise sizin elinizde.

Her gün en az 20 dakika yürüyoruz. İftardan Sahura kadar süreyi paylıyoruz 2 litre su içmeye özen gösteriyoruz.

Hazır gıdalar yerine doğal gıdalar ile beslenin.

İmkan dahilinde ceviz, badem, keten tohumu, sağlıklı tahıl ürünleri gibi gıdalar tüketiyoruz. Hepsini yapmak zorunda değiliz elimizden ne kadarı geliyorsa onun bile yardımı dokunacaktır inşallah.

5. İki fincandan fazla çay veya kahve tüketmiyoruz.

Şurada önemli bir husus var ki iftardan hemen sonra içtiğiniz çay midenizi ağrıtmıyor mu hakikaten? Tamam, çay çok iyi gidiyor canımız da çekiyor ama alışkanlık bence. Hem üstüne hemen çay, kahve içmenin iyi olmadığı söyleniyor biraz bekledikten sonra çayımızı kahvemizi içelim. Meyvemizi ise en az 2 saat sonra yiyelim. Bak vallahi şişkinlik yapıyor, midede salgıladığı gaz falan iyi değil..

6. Yavasss..

Uzun süre aç kaldıktan sonra hızlı yemek yemenin zararlarını yazmıyorum olduğunu kanıt etmeye bile gerek yok burada çünkü az çok artık hepimiz bunu bir yerlerden duyduk, gördük, biliyoruz. Hızlı yemenin bünyeye zararları, kişiden kişiye değişerek hastalıktan kalp krizine kadar gidiyor maazAllah.

Zeytinyağı, incir, pırasa, pancar, taze fasulye gibi bağırsak çalıştırana gıdalara öncelik vermemiz gerekiyor.

Bağırsak neden bu kadar önemli? Çünkü sindirimde rolü var. Yemek yemekle de uyarıldığından uzun süre aç kalındığında bu uyarılma olmayacaktır. Dolayısıyla hiç kabızlık yaşamayan insanlarda bile kabızlık görünebilir bu yüzden bol sıvı ve yukarıda zeytinyağı gibi bağırsağa yardımcı gıdaları tüketmeliyiz.

Bunun yanında sahurda yatmadan – ki benim en sevdiğim içeceklerden biridir özellikle mide rahatsızlığından muzdarip olanlar için- tarçınlı süt, kefir, yoğurt gibi ürünleri tüketmemiz midedeki asiti azaltarak hem rahatsızlığıma yardımcı olur hem engeller hem de bağırsağımıza yardımı olur.

7. Orucu hurmayla, suyla, çorbayla açmak önemli.

Bunları yiyip veya içtikten sonra 15 dakika beklemek de güzel olurdu ama. . Dayanabilir miyiz ki?

 

8. Bağırsak için yürü..

Hafif tempolu yürümenin bedenimiz ve dolayısıyla ramazanda daha çok bağırsağımız için iyi olduğu bilinmekte. Yapacağımız bu yürüyüş ruhumuza da iyi gelecektir diye düşünüyorum. Tabii bu yürüyüşlerde herşeyden uzaklaşarak içe doğru bir dönüş olması çok önemli.

Ağır sporlardan da kaçınmak gerek. Elinizden geldiğince gün içinde 20 dakika yürüyün.

9. Haftada birkaç kez şeker oranı düşük tatlılardan yemekten birşey olmaz.

Şimdi tatlı hepimizin çok sevdiği imkan dahilinde sevdiği bir yiyecek. E Ramazanda da insan yemek istiyor tabii. Yanlız ağır, şerbetli tatlılardan kaçınmak bu istek için daha doğru olacaktır. Sütlaç, tavukgöğsü gibi sütlü ve hafif tatlıları tercih edebilirsiniz.

Baharata değişiklik kat biraz azalt.

Baharat, öyle azımsanacak derecede bir şey değil. Hakikaten çok değerli ve yemeğe kattığı değer bambaşka. Fakat sağlığımız için herşeyin olduğu gibi baharatlarından da fazlasından kaçınalım.

Mümkün mertebe tuzumuzu, baharatımızı ve diğerlerini imkan dahilinde doğal ve sağlıklı olanlarından tercih edelim. Para bulunur, ortaya koyacağınız az biraz farkla sağlığınızdan olmaktan kurtulabilirsiniz belki de..

Herkese hayırlı Ramazanlar.

 

Selâmetle

 

 

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir