Öncelikle bu kitabı okumama vesile olan akrabam,kardeşim Rabia Köstekçi’ye teşekkürü borç bilirim. Bu derlemeyi ona ait ilan ediyorum 🙂

1.”Hüzün ve dalgınlık yaşamın bir parçası,ama siz hüzünlüsünüz ve dalgınsınız diye herkesin arabasını durdurarak size yol vermesini bekleyemezsiniz.”

Hüzün ve Dalgınlık2

2.”Dünya bazen kapkaranlık gözükür,insan kedini yapayalnız ve değersiz görür,bu duygular da yaşımın bir parçası dedi ve şefkatle,”Bence sizin,sizi anlayacak biriyle konuşmaya ihtiyacınız var”

yalnizlik

3.”Biyolojik olarak yaşıyor olduğunu bilmek,yaşamının bilincinde olmak anlamına gelmez.Yaşamının sorumluluğunun bilincine varmış bir insan,kültür robotu olmak yerine bir şahsiyet olmayı  hedefler.Bu kişi anlam çerçevesini kendisi oluşturmuştur ve bilinçli yaşar.”

sahsiyet-olmak

4.”..Çünkü insan kendisini anlam dünyasında var eder..”

yasmi-anlandirma

5.Kültür robotu olmaktan kurtulmak isteyen insan bazı görülmez engelleri aşması gerektiğini bilir.Çünkü o artık bir özgürlük yolcusudur ve özünün bir robota dönüşmemesi gerektiğini anlamıştır.

ozgurce-yasam

6.”O da dünyayı kendi içinde yetiştiği ortamın ona yüklediği  programlar ışığında,kendi kalıplarına uymadığı için evlenme teklifinizi  kabul etmiyordu.Bu,beklenen bir durum.

yasam-kalibi

7.”Bir insanın yaşamının anlamı,o insanın ‘ben’ini aştığı yerde oluşur.”

insanin-ozu

8.”Eceli gelmeden ölmek’ nedir bilir misin? Hayatının anlamını kaybedenler ve şu veya bu şekilde yerine koyamayanlar,yaşarken ölü gibi olurlar,bazıları sessiz sedasız intihar eder.

sessiz-sedasiz-inrihar-etmek

9.”Bir insanın en önemli zenginliği onun hayatının anlamıdır,olgun insan bu hazineyi kaybetmeyi göze alamaz.”

10.”İnsanın gerçek kimliğini,hayatını nasıl anlamlı kıldığına bakarak,keşfedebilirsiniz.Bazı insanlar dünya beni görsün diye,bazı insanlar ise dünyayı görmek için dağlara çıkar.”

zirveye-cikan-insan

11.”Özgürlüğü keşfetmek bir bilinç meselesi,keşfedilen özgürlüğü yaşamak yeterli güce sahip olma ve cesaret meselesi.”

ozgurlugu-yasamak

12.”Ben kuşum ve siz de benimle simidinizi paylaşıyorsunuz.Kuş yoksa simidinizin olmasının bir anlamı yok.

kus-ozsgurluk

13.”İnsan farkında olduğu kadar insan olabiliyordu..”

ozgurce-yasamaka

14.”..İçinde bulunduğu ortam kendi özünün değerleriyle hiç uyuşmasa da arkadaşsız kalmamak için o değerlerden ödünler verebilir.-Bahsettiğiniz tehlike bu mu? Evet.

arkadas-veortam

15.”Psikoloji alanında bir bilim insanı olsan,bu ülkenin bireysel ve toplumsal sorunlarıyla ilgili bilimsel gözlemler yapma ve konuşma olanağı bulursun.”

Psikoloji

16.”Bir ulusta demokrasi devrim ile inşa edilemez.Demokrasi ancak her bir bireyin çabasıyla,gelişimiyle,değişimiyle inşa edilir.”

devrim-ve-insan

17.”Bazı insanlar rüzgar ters yönden esiyor,diye şikayet ederler,bazıları da rüzgar hangi yönden eserse essin,bir yolunu bulup tekneyi doğru yöne götürmeyi becerirler.”

ruzgar-ve-insan

 

 


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir