Selâmün aleyküm değerli okurlar. Sosyal mecranın yüz olan kısmında gezinirken Enteresan Bilgiler Ansiklopedisi sayfasının paylaşmış olduğu bir albüme denk geldim. Resimleri kendileri mi ayarlamış bilmiyorum ama oldukça faydalı bir işe vesile olmuşlar.

iyi biliyorum ki ne zaman ‘yediğimize içtiğimize ne kadar dikkat ediyoruz’ diye soracak olsak ‘yia biz televizyondan sağlık programlarını dinliyoruz ‘ diyeceklerle beraber ‘ya ben yiyom içom hiç bişey olmuyo çok şükür at gibi metobolizma var bende!’ diyecek olanlar da var. Öyle değil ama. Çıtayı yükseltip ihtiyarlarımıza sorduğumuzda yeme içmenin önemine oldukça vurgu yapıyorlar.Gelin bunlara değinelim elimizden geldiğince dikkat edelim biz size ‘yemeyin içmeyin’ demiyoruz ki kararında yiyin için diyoruz.

1– “İnsanların çoğunun kıymetini bilemediği iki nimet vardır: Vücut sağlığı ve boş vakit.”
(Tirmizi, C.2. H.no:2304)

Hem,düzensiz ve çok yemek yemenin psikolojik açısına bakacak olursak erteleyip durduğunuz işler,tembellik,sorumsuzluk gibi birçok nedenin sebeblerinden olduğunu söyleriz.

Bizlere verilen nimetleri yanlış zamanda ve yanlış bir şekilde  ve haddinden fazla tüketince ,vücutta ağırlık yaptığından sindirimin olağanın dışında daha çok çalışmasına sebeb olur bu da sizi gevşetir ve iş yapamaz hale getirir.  Bu yüzden yediğimiz içtiğimiz şeye dikkat etmemiz gerektiği kadar neyi ne kadar yiyip içmemiz gerektiği de önemlidir.

1- Biliyoruz insanın kendini tutması çok zor ama yatsıyı geçmediği sürece akşam yenilmesi uygun olmayan yiyecekler -et gibi – mideyi doldurmayacak şekilde yenilmesinde sorun olmuyor.

et

2- Sonra ‘ben niye kilo aldım ‘

patates

3- Bizde çok da sabah yenilmez  ama yiyecek olursanız diye şurada kalsın yine de.

yogurt

4- Yemediğimiz şeyler kadar çok yediğimiz şeylerden birisi. Pirinç.

pirinc

5-Salatanın olmazsa olmazını biraz daha az yemekte fayda var. Biz demiyoruz bilim diyor.

 domates

6- Genel olarak biz erkekler çok sevmemekle beraber kızlarımızın özellikle ‘deprasyon’ da bolca tükettiği madde. Hadi yine iyisiniz ama çok da şee  yapmayın.

bitter

7- Aperatif: Hafif,azca demek.

portakal

8- Maç izlerken iyi gidiyo ama vücuda iyi değil..

kuruyemis

9- Bu biraz diyet programlarında ki gibi oldu ama öyle değil.

elma

9- Paramız olduğunda aklımıza gelir inşallah.

muz


1 yorum

TusBeyinli.Net · Ekim 12, 2016 2:49 pm tarihinde

Oldukça faydalı bir içerik olmuş. Demek ki bazı akşamlar yediğim yemeğin rahatsız etmesi bunlardan kaynaklıymış.İçerik için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir