Biliyor musunuz bilmiyorum bir önceki yazıda da anlattığım gibi “2018’de Zinciri Kırma, 100 Kitap oku” kapsamında ay ay okunulan kitapların adlarını varsa incelemelerini ekliyorum.

Bu hafta da Nisan ayı okunan kitapları paylaşıyorum.

1.Panoptik Bela

İşte bu ya! Kitap bu! Sen ne güzel bir kitapsın :)

Başlarda bir açıp yazılanları görünce “Osmanlı Türkçesinden kelimeler, mecmualar falan var sıkıcı basmakalıp tarihi kitaplardan herhalde” diyip uzun süre okumayı erteledim. Sanki okumamak için kaçıyordum.

Kitabı elime okuyup almam da şöyle oldu ha: “Gel, bari gel mecbur okuyacağız başka kitap yok şu an.” istenmeyen ama mecburiyetten yanında bulundurulan insan mualemesi yaptım resmen, ama kitaplara önyargılı davranmamam gerektiğini bu kitapla çok iyi anladım.

Elime alıp okuduğumda “böyle bir kitap yok ya” dedim.

Valla çok beğendim.

Eşi benzeri yazılmamış diye düşündüm. Kâh kâhkahalarla kâh kurgusuyla, göndermeleriyle beni benden etti, resmen hayranlığımı kazandı kerata.

Özellikle dili, efsane! 😀 Öyle güzel ince kelimeler kuruyor ki cümleleri tamda gediğine oturtuyor bir anda samimiyetin içinde buluyorsunuz kendinizi!

İnce düşünülmüş, dedektifiye ve polisiye, ince kurgulanmış mantık yapıtlarını ararım.

ve sen Aziz’im. Kadir Daniş. Sen bir ekolsun. Bu kurgu, bu yetenek; başka ne ile açıklanabilirdi ki?. . .

Kitaba verilen puan: 10

2. Güneş Sultanlığı

Henüz okunmadı.

3.Ayasofya’da bir gece

Fotoğrafını kitap söyleşisinde gördüğüm yazar ilk bakışta garip bir şekilde ilgimi çekmişti. Bunun bilinçaltıyla alakası olduğunu düşünüyorum veya o kitabı okuyacağım varmış da diyebiliriz.

Bu yazar benim akranım.

Sanırım bana en güzel örneklerden biri. Kitabını okuduğumda “bak akranların neler yapıyorlar maşallah, ya sen ne yapıyorsun?” diye kendimi motive edip fikirler, hedefler düşündüm.

Kitabını okuduğumda akıcı dilini ve hikayesini çok sevdim.

Romanımız Ayasofya’da geçiyor ve müze çalışanları tarafından tevafuken bulunan yıllarca saklı kalmış bir hazine haritasından sonra olaylar karışıyor.

Daha da geliştirilebilir. Yazar arkadaşıma buradan muvaffakiyetler diliyoruz.

Kitaba verilen puan: 6

4.Simyacı

Kitap okuma listesine daha önce okuduğum Simyacı’yı tekrar ekleyince hiç tereddüt etmedim. Yıllar önce yazılmış tılsımlı bir etkisi var.

Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu kitaptan çıkardığım sözler o kadar çok ki buraya yazsam bayaa kalabalık olacağını düşündüğümden neokur’a eklemeye karar verdim.

Kitaba verilen puan: 8

5.Fesleğen

Hikmet Anıl Öztekin’in Elif Gibi Sevmek kitabında bahsettiği Elif’in aslında Semanur – un dilinden fesleğen kokulu kitap.

Güzel yerlere değiniyor ve farklı bir pencere açıyor dünyaya. Hikayesi, dili ve anlattıklarıyla güzel izler bırakacak bir kitap. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitaba verilen puan: 9

6.Ben Dünyanın En Akıllı İnsanıyım

Kitabın başlığı doğru yazarı kendini noterletmiş bu konuda. Nasıl olmuş ne olmuş bilmiyorum bunu diyebildiğine göre hakikaten öyle olmalıdır her neyse.

Kitabında güzel şeylere değiniyor ve gerçekten çarpıcı yöntemlerden bahsediyor.

Sadece dili, kurgulanması ve diğer birkaç detayı beğenmedim farklı açılardan yansıtılabilirdi ama nsanın ufkunu açabilmek ve yol gösterici bir harita olması açısından güzel tavsiye ederim.

Kitaba verilen puan: 7

7.Çocukta Özgüven ve zeka gelişimi

Henüz bitmedi.

8. Kafası karışıklar kulübü

Ben bu yazarı seviyorum.

Bir keresinde “bir insanla tanışmak için illa birebir konuşmak gerekmez” demişti biri- doğru. Bir insanla tanışmak için illa onunla birebir iletişim kurmak gerekmez kitabını okusanız da olur. Anlattıklarıyla, aktarmak istedikleriyle size kendini tanıtır ve onunla tanışmış olursunuz. Bir kitap bir insan.

Kitapta şu şu gibi psikolojik problemlere değiniliyor ve bacağı kırmanın normal karşılanması gibi psikolojik problemlerinde normal karşılanması gerektiğine bilhassa değiniyor yazar. Hatta kendilerinin de yaşadıkları problemleri açık açık dile getiriyor. ” Bakın, bende problemler yaşadım ve bu kitabın da yazarıyım ama bu o kadar da sorun değil ki ” diyor.

Psikolojik rahatsızlıklarınızın sizi rahatsız etmesine müsaade etmeyin. Açık açık dile getirin ve çözüm aramaktan kaçınmayın.

Kitaba verilen puan: 8


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.