2 yıla aşkın süredir blog yazıyorum ve elimden geldiğince kaliteli içerik üretmeye çalışıyorum. Bu yola başta kendimin de okuyacağı, ileride özellikle meslek hayatımda yardımcı olabilecek bilgileri kolay ulaşılabilir hale getirebilmek, hobimi, merakımı doğru yönlendirmek ve hayalimi gerçekleştirmek için çıkmıştım. Başta yazıları belli bir düzen olmadan paylaşsam da bu yılın başında “Zinciri Kırma – Her Cuma Blog’da bir yazı paylaş!” diyerek her hafta içerik üretmeye çalışıyorum. Bu zincir takvimini Barış Özcan ağabeyimizden alıyorum ve ondan esinlenerek düzenli yazı paylaşımı için kendimi motive ediyorum. Zinciri Kırmamak için tatil yoğunluğunda “acaba nasıl içerik üretebilirim” diye düşünürken beni bir görseniz bu zincir hakikaten işe yarıyor derdiniz. 🙂

Bu yazıda biraz blog’dan, blog’un geleceği için yaptığım planlardan ve şimdi ki ahvalinden bahsetmek istiyorum. Blog’da gördüğünüz üzre reklam yok. Sebebine gelecek olursak Google’ın reklam vermesi için teklif ettiği; siteyi ziyaret eden insanlara sözde daha tutarlı reklam göstermek adına (!) bilgisayar verilerine ulaşabilmesine köprü olmamı istediği an bu politikayı doğru bulmadım. Şu an site istatistiklerini blog’u açarken kurduğum Google analizden de alıyor olsam da son zamanlarda keşfettiğim WordPress’in kendi istatistik sisteminden sonra Google analizden çıkmayı düşünüyorum. Sonuçta insanlar, sırf ben para kazanacağım diye daha tutarlı reklam vermek adına (!) google’ın kendi bilgisayarlarına girmelerine müsaade etmelerine ben vesile olmamalıyım aslında kimse olmamalı. Google bunu bugün bir çok sitede ve servisinde yapıyor. Hakeza diğer reklam almadan milyarlarca yaptıkları işe para harcayan whatsapp, facebook, twitter gibi sosyal platformlar da bu yolda.

Olsun, ben bunun bir parçası olmak istemiyorum yine de. Çok şükür bütçem sitenin yıllık giderlerini karşılamaya yetiyor.  ‘Daha iyiye, hep birlikte‘ sloganını vizyon edinmiş daha iyi, karakteriksel ve eğitim olarak daha bilgili, gelişmiş, kültürlü bir insan için içerik üretmeyi hedeflemiş bu sitenin vizyonuna yakışmaz para kazanmak için blog’u okuyan insanların mahremine girilmesine bile isteye sebep olmak. Neyse, geçtik.

Bu zinciri kırmayı istemiyorum fakat şu an içinde bulunduğum zaman diliminde yazıya ayıracak vaktim hiç olmuyor neredeyse. Başka meşguliyetlerle alakadarım. Okul dönemlerinde vakit ayıracak tek şey sadece okul olduğundan yazı için araştırma yapmaya, bir hafta boyunca enine boyuna düşünmeye vakit kalıyor. Bu yazıyı Bakü’ye geri dönene kadar yazmam gereken yazıların yerine saymayı düşünüyorum ama zinciri kıracakmışım gibi düşündüğümden yapmak da istemiyorum.

Blog’un ileriki zamanlarında daha çok kategori olarak eğitim olarak ilerleyeceğiz inşallah. Hem Psikoloji bakımından hem de günlük blog bakımından sadece faydalı bulduğumuz, aktarmak istediğim güzel anı ve olayları işlemeyi düşünüyorum. Böylesine zor bir hedef için detaylı araştırma, güvenilir kaynak, akıcı bir anlatım ve her bakımdan üzerine düşünülmüş bir yazı olması gerekir. Bunun içinde vakit gerek. Yani kalite için emek, emek için vakit gerek.  Şu an da bu vakte sahip olmadığımdan bu iki haftayı konu bakımından hafif tempoda geçirmeyi düşünüyorumİnstagram’da “yararlı bilgi! ilginç bilgi” diye paylaşım yapan siteler gibi mi canım bura, her önümüze geleni insan sağlığına, insana zarar mı değil mi yalan mı doğru değil mi diye araştırmadan bilgi diye koyalım! 🙂

 

İnsanın bir mecburiyeti olmadan işini yapması daha iyi. Reklamım yok siteye ziyaretçi gelsin diye bir kaygım da yok dolayısıyla. Ee haliyle “içerik üreteyim yoksa ziyaretçi kaçar” gibi bir düşünceye de sahip değilim. Ben içeriği üretiyorum isteyen, nasibi olan gelip alıyor. Yalnız kendimi her hafta bir yazı yazma mecburiyetinde bırakmamın maddi getirisinden ziyade manevi getirisi benim için çok daha önemli. İnsanın gönüllü olarak kendini gelişmeye zorlaması, belki hayatlara dokunabilmesi, hem kendi gelişirken belki başkalarının da bir nebze gelişmesine vesile olması hoş bir konu. Umarım Allah bizi bu konuda muvaffak kılar.

Bir önce ki yazımda belirttiğim üzere “Düşün. Çalış. Üret.” kapsamında blog için bir çok şey düşünüyorum ama vakit gerek! 

Kategoriler: Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir