Şurada kendilerinin hikayesini anlattığım tanıtmaya değer gördüğüm insan ve oluşumları sizlere aktarmak istediğim serinin ilkine hoş geldiniz. o hâlde başlayalım.

Yazıdaki görsellerin tamamı yaani ile aratılmıştır.

1.Burak Bayram

Burak benim üniversiteye hazırlandığım yıllarda karşılaştığım bir Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiydi. Tevafuken arattığım bir arama terimi ile alakalı yazdığı yazıdan dolayı o çıkmıştı arama motorunda ve öyle tanımıştım kendisini. Sitesini keşfettikten sonra (Bilgisayar Mühendisi olmasından da dolayı) çok ilgimi çekmişti yazdıkları. Okuması hep hayalim olan ama içimde maalesef ukte kalan Bilgisayar Mühendisliğini okuyordu ve kopyam gibiydi bu yüzden kendisini çok sevmiştim ve sık sık sitesini ziyaret eder yakından takip ederdim.

Beraatkostekci.net ondan ilham alınarak oluşturuldu mesela. Birçok konuda -özellikle tekniki konularda-  ondan örnek alarak oluşturdum bazı şeyleri. Bilmediğim ayarları diğer büyük sitelerle beraber  “Burak nasıl yapmıştır” diyerek (haberi olmasa da) yaptığı ayarlara bakarak yaptım. (tabii ki yasal bir şekilde. Nereye bakmak gerektiğini bilmek gerekiyor sadece)

Yaptığı işleri, projeleri çok yakından severek takip ederim. Şimdilerde “Kariyer Sohbetleri” adı altında tanınan ve başarılı olmuş girişimcilerle röportajlar yapıyor. Yolu, bahtı hayrlarla açık olsun inşallah.

2. Neokur.com

Neokur seneler önce keşfettiğim kısa tabiriyle “yerli kitap paylaşım ortamımız.” Okuduğunuz kitapların incelemelerini yapabilirsiniz, kitaptan yapılan alıntıları okuyabilir, puan verip kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Kesinlikle gözardı edilmemesi gerektiğini düşündüğüm ve mutlaka bakmanızı tavsiye ettiğim yerli oluşum.

3.Barış Özcan

Bundan yaklaşık bir buçuk sene önce karşılaştığım ve şimdilerde youtube’a tek girme sebebim olan insan.

Kendisi hukuk bitirmiş, belgesel çekmiş, tasarım yapmış bir çok işe kalkışmış şimdilerde ise kendisinin çok güzel bir youtube kanalı var. Bu  kanalda tasarım, sanat ve teknoloji konularıyla alakalı çok güzel değinme konulara değiniyor.

Youtube kanalını ve içeriklerini mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum.

4.İnploid

Yine yerli bir oluşum olan İnploid, alanında uzman kişilere soru sorabileceğiniz, uzmansanız yanıt verebileceğiniz çok güzel bir sistem.

Güzel bir yatırım aldı ve altyapısı yerli olarak kodlandığını okumuştum.

Bi’ bakmak istersiniz.

5.Gönül Ayyıldız

İnstagram paylaşımlarıyla tanıdığım Gönül Ayyıldız, benim gözümde bir girişimci, güzel bir yazar ve proje insanıdır. Bazen, “kızlara bu konuları anlatacak biri yokmu? veya “neden kadın girişimciler bu kadar az?” diye sorar dururdum ve bir örnek olması gerektiğini söylerdim, binlerce örnek.. İşte Gönü Ayyıldız onlardan biri.

Yıldız gibi parlaması dileğiyle.

6.Kuytu Köşe Yazarı – Gülnihal Aydınlı

İnstagram’da hergün farklı birinin bulunduğu yeri izleyicilerine tanıttıran @kimdeyiz hesabıyla tanıdığım Gülnihal o gün bizlere Amsterdam’ı tanıtmıştı. Gülnihal Aydınlı’yı henüz yeni tanımıştım fakat gelin görün ki (tamamen hasbelkader) yakından takip ettiğim aKşam grubunun kurucularındanmış. Bu aKşam grubu kadın müzisyenlerden oluşan müzikler yapan, hikayeler anlatan bir oluşum. Bu oluşumu da @zbakyildiz ile tanımıştım. Kendisini de takip etmenizi öneririm aşırı eğlenceli biridir.

Sosyoloji bölümü okuyan Gülnihal, keman çalıyor ve iyi bir gezgin. Kişisel hesabını takip ettiğimde “takibe değer” kategorisine aldığım insanlardan biri. Sonrasında blog yazdığını görünce (her zamanki gibi büyük bir heyecanla) okumaya başladım ve gördüm ki yazmak gerçekten ne güzel iş..

Blog’unu okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Hikaye yazıcılığı ve yazı dili çok ilgimi çekti.

Allah muvaffak kılsın. yolu, gözü ve gönlü açık olsun.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir