Merhaba.

Evet,yanlış okumadınız biliyorum biliyorum alışverişi kendinizi iyi hissetmek için yapıyorsunuz ve çok az ve size ait olan parayla almanıza rağmen size kızıyorlar.Halbuki bu sizin en doğal hakkınız. İyi görünmek,güzel şeyler giymek.. Fakat her şeyin fazlası zarar.. Neye ve kime göre bunları yaptığınızı hiç düşündünüz mü? Eşiniz size kızıyor ve sizi her halinizle beğeniyorken niye ona iyi görünmek için fazladan alışveriş yapasınız?

Bu yazımızda iş hayatında başarılı olup da evliliğinde ve ailesinde sorun yaşayan bir kadından yola çıkarak buna neyin sebep olduğu hakkında bilgi edineceğiz.. Bu sorunun altında yatan bir bağımlılıktan… Ciddi bir sorun.. Okudukça göreceksiniz ki bu sorunun altında yatan bir çok neden var..

1.Bazen sorunun altında yatan sebep annelerdir.Ne yaparsa yapsın annesini memnun edemeyen kadın,her anını annesinden onay alarak geçirir.

anne-ve-kizi

Buna aksine annelerinin kusurlarına kör olurlar.

2.Bu, kadında özgüven eksikliği üretir. Ve bu tür hastalar, genelde tedaviyi sürdürecek duygusal güçten yoksun,kronik hastalardır.

özgüven-eksikligi

3.Her zaman sorun anne vs. olmaz. Bağımlılığı buna yıkamayız. Öz güveni eksik kendini soyutlamış hastalar,birer kültür robotu gibi al denileni alan, yapma denileni yapmayan kendi fikir ve düşüncelerini söylemeden büyümüş ve halen bunun farkına varmak için bir şeyler yapmamış çözüm için uğraşmamış insanlar da bu bağımlılık oluşabilir.

fikrini-söyleyemeyen-kadın

Ne kadar bilirsen bil, bildiğinle amel etmiyorsan cahilsin demektir.

 

4.En büyük etkisi:İnsanın bir şahsiyet olabilmek adına yaşadığı dünyayı,yaşamı araştırmamış olup hiç sorgulamayışıdır.Ne için doğdum ne için yaşıyorum? Dünyadaki yerim nedir? Doğup,büyüyüp  ve ölen sessizce intihar eden “sıradan” insanların bu bağımlılığa kapılmaları oldukça yüksektir.

kendi-fikir-ve-dusuncesini-yasamayan-kadin

5.Bu sorunu yaşayan kadınlarda bazı saplantılar olur.Çok yemek,aşırı alışveriş yapmak..

asiri-alisveris

Gardrobunda son aldığı elbise yoktur ve çok yakışmıştır.50 liralık elbiseye 900 tl verse de ona göre elbiseye değer..

Giymek için değil sırf gardrobuna yakıştı diye bir elbiseye o kadar para verebilirler.

6.Bunun altında yatan bir kriz vardır ve bazı duygu ve çatışmalar buna yol açmıştır.

KRİZ

 

9.Genel olarak hepimizin yaşadığı bir sorunu dibine kadar yaşarlar. Eşyaların değeri ve fiyatı arasındaki ayrım hakkında en ufak bir fikirleri yoktur.Tek istedikleri akranlarıyla uyum sağlamaktır.

marka-alisveris-

10.Alışverişin özellikle de kız çocuklar ve genç kadınlar tarafından hayatın ne kadar erken döneminde bir meseleye dönüştüğünü görmek şaşırtıcıdır. Daha iyi bir ürün olmasa bile marka ayırt etmenin ve yüksek fiyatın,daha yüksek statüyü temsil ettiğine inanmak..

marka-ve-fiyat

Bu durum erkekler içinde geçerlidir. Güzel modellerin gıptayla bakılan eşyaları kullandığı ya da giydiği reklamlara sürekli maruz kaldığımızı düşündüğümüzde bu duruma şaşırmamalı.

11.Bu hastalar psikolojik tecrit yaşarlar. – Kendilerini dış dünyadan soyutlarlar. İlişkide bulunduğu topluluktan çıkarlar, sosyal ekonomik ve kültürel olarak yalnızlığa çekilirler.- bu olay bir başkası tarafından da yapılıyor olabilir. Mesela;Anne,Baba veya eş.

psikolojik-tecrit

12.Çok tutumlu olduğunu ,sadece indirimlerden yararlandığını söylese de aşırı alışveriş yaptığını ve haddinden fazla para harcadığını anlamaz.

asiri-alisveris

Bu olayın Teknik Terimi: Onyomani

onyomani

Yunanca onios:“satış için”, mania ise “delilik” anlamına gelir.

Dediğim gibi bazen bu Dürtüsel ve saplantılı davranış özellikleri çok yeme olur bazen alışveriş. Yukarıda işlenilen konu ise aşırı alışveriş ve nedenleri..

İşte can alıcı yere geldik..

Maalesef bu bir bağımlılık..

1.Bu hastalar bir psikiyatriste görünerek uygun görülürse morali yükseltmek ve saplantıyı düşürmek için antidepresan almalıdırlar.

onyomani

2.Bu hastalar da saplantılı oldukları şey bir dürtüyle harekete geçer. beyin ve diğer organlar göz alıcı çanta,yemek vs. otomatik olarak tepki verir.kalp atışları yavaşlar ve beyin damarları genişler.Zihni arzu nesnesine odaklayan fizyolojik –fizik yapısıyla ilgili–  bir tepkidir bu.

goz-alici-esyalar

3.Hastanın saplantısı tam bağımlılık tuzakları içerir. Yani bu hastalığa sahipseniz bir bağımlı olabilirsiniz demektir ve sizi harekete geçiren şeyler etrafınızdadır. Saplantılı olduğunuz şey mesela alışveriş onu anlatırken bile zevk duyabilirsiniz. Bu öforik – mest edici- duygular beyindeki kimyasal değişimlerle yakından bağlıdırlar.

asiri-tepki-alisveris

 

Söz konusu değişimler bağımlılıkla ilgili tüm davranışları denetler.Sinir iletici “dopamin” de işin bir parçasıdır. Dopamin, hem ödülü hem cezayı düzenleyen beyinsel bir mesajdır. Bağımlı kişi zorlanımlı olarak haz duygusunu arar,arzular ve yeniden üretir. Dopamin,mesajları beynin zevk merkezlerine taşıyarak,bağımlıların haz veren eylemleri durmadan tekrarlamalarına neden olur;kişi artık ilk baştaki zevki yaşamıyor ve eylemin ürettiği olumsuz sonuçların farkına varıyor olsa bile..  Sürekli aynı şeyi yapmayı ister.

Bu durumun markalar üzerindeki durumunu düşünsenize.. Sürekli onlara çalışıyorsunuz ne kadar mutludurlar..

4.Bu bağımlılık hakimiyeti ele geçirirken,beynin karar alma ve muhakemeden sorumlu ön lobu giderek hakimiyetini kaybeder. İçgörü ve mantıktan uzaklaşır MazAllah.

icgoru-mantik

5.Yapılması gereken stres üreten ve alışveriş,yeme vs. dürtüsünü harekete geçiren etkenleri tanımak. dur (1)

Mesela, her gün önünden geçtiği mağazanın reklamında gördüğü elbise bu dürtüyü harekete geçiriyorsa bir daha ki sefere oraya bakmamaya özen gösterilmelidir. Ve ya kokusunu aldığı fast food yemeği bu dürtüyü harekete geçiriyorsa hemen kokudan uzaklaşılmalıdır.

Bu yazı bu kadardı. Eğer bağımlı olduğunuza inanıyor ve bu duyguyla baş edebilecek güce sahip olmadığınızı hissediyorsanız bir psikiyatriste görünmenin tam zamanı.

Unutmayın, bilinçdışı çatışmaların farkına varmak bu durumu bitirmez. Yeterli güce sahip değilseniz yardım almanız gerekir..


1 yorum

Academy teacher · Haziran 13, 2016 12:19 pm tarihinde

Cok guzel cok begendim ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir