“Boş şişeyi sehpaya koyduğu sırada birden aklıma bir şey geldi. ” Bunlardan günde kaç tane içiyorsun?” dedim.Greg’in yüzünde anlamsız bir ifade belirdi ve bana hiçbir karşılık vermedi.” Greg.. Greg duyuyor musun?” Endişelenmiştim.Konuşmamıza odaklanmakta güçlük çekiyordu. “Greg!” Resmen bağırmak zorunda kaldım.”

1.Su zehirlenmesi, hastanın sindirdiği suyun miktarı böbreklerin atabileceği miktarı aşar.Sonuç olarak vücuttaki sodyum düzeyi düşer ve bu da karışıklık,yönetim bozukluğu ve psikotik davranış da dahil çeşitli semptomlara yol açabilir.Tedavi edilmezse zihinsel semptomlar ilerleyerek hezeyana,uyku sersemliğine,hatta komaya dönüşebilir.Hastalık şiddetliyse ölümcül olabilir.

Su Zehirlenmesi

2.Su intoksikasyonu aşırı eforla,ısı stresiyle bağlantılı olabilir.Bazı atletler su zehirlenmesi riski altındadır ama genelde antrenman ve karşılaşmalarda normal su yerine ilave elektrolitler içeren -,hücrelerdeki sıvı seviyesini dengede tutmayı sağlarlar – spor içecekleri tüketerek bundan kaçınırlar. Serebral ödeme –beyinsel şişmeye– neden olabilen şiddetli hiponatremiyi,-kandaki sodyum düşmesini -önlemek için rahatsızlığın en kısa sürede belirlenmesi büyük önem taşır.

Su Zehirlenmesi 2

Bu olaya Beyin Sisi‘de denir. Beyin Sisi’ne sebep olan şey kandaki sodyum düzeyinin eksik olmasıdır.

  • Halsizlik düşük sodyumun bir belirtisidir. Bu gibi bir vakâda hastaya sodyum kazandırabilecek cips,tuzlu çubuk ve sporcu içeceği verilmelidir.
  • Hasta, yorgun hissetme,hafıza kaybı endişesi ve stres’ten yakınır.

Kaynak:Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small

Ek: Su zehirlenmesi, öyle günlük tüketmemiz gereken ortalama 2-3 lt. ile değil çok çok daha fazlasını içmekle olur. Bir rahatsızlığın, psikolojik hastalık sayılması için günlük rutin yaşamı engelleyecek, aklın-fikrin onda olmasını sağlayacak derecede olması gerekir dostlar. Bu da su zehirlenmesi geçirip geçirmediğini sorması gereken sorunun “tüm gün sadece su mu içiyorum, sudan başka birşey düşünüemiyor, nerede olduğumu ve ne yaptığımı sıklıkla unutuyor muyum.” olduğudur.


2 yorum

kaan · Nisan 28, 2016 9:06 pm tarihinde

ramazan da sahurda bizde bazen haddinden fazla su içiyoruz bi sıkıntı olmasa bari… 😉

    mberaatk · Nisan 29, 2016 1:16 pm tarihinde

    İnşallah olmaz dikkat etmek lazım 🙂 Hem ender görülüyor bu sorun sende olursa teşhisi koyarız alırız o suyu elinden Allah’ın izniyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir