Klasik manik depresyon. Bu hastalık nüfusun yaklaşık yüzde 1’ini etkiler ve tipik özellikleri,depresyon dönemleri arasına serpiştirilmiş aşırı coşkulu -öforik- duygudurum -episodlardır.

  • Fazla uyku ihtiyacı duymazlar,üretken,enerjik ve hatta genelde aşırı coşkun ve eğlencelidirler. Ancak mani yükseldiğinde görkemlilikleri yüzünden başları derde girebilir. Hızlı konuşma,halüsinasyon,sanrı ve agresif davranış da görünebilir.
  • Bipolar, depresyon haline geçtiklerinde genelde uyuşuk olurlar ve çoğu zaman günboyu uyurlar.
  • Bipolar bozukluğu olan kişiler hipomanik ve manik episodlar -aşırı coşma diye özet geçeyim – sırasında sık sık sıradışı yaratıcılık patlamaları sergilerler. – Herkes böyle iyi kullanamıyor tabii –

Bipolar depresyon haline geçtiklerinde genelde uyuşuk olurlar ve çoğu zaman gün boyu uyurlar.Bazı insanlarda hastalığın hafif bir çeşidi görülür ve bu kişilerde tam kapsamlı manik episodlar yerine hipomani olur.Yani hastalar gerginlik ve psikoz olmaksızın öfori ve üretkenlik yaşarlar.Depresyon dönemleri ise daha az şiddetlidir veya yok gibidir.Bu hipomanik halin cazibesi yüzünden pek çok bipolar hasta,ruh hallerini dengeleyebilen sıklık ve yoğunluğu azaltan lityumları almayı -sözde= unutur.

Herkes biraz deli biraz sakindir herkes mi bipolar?

Bipolar Affetik Bozukluk

Herkeste değişken ruh hali olabilir ama herkes bipolar değildir.Manik-depresif hastalık kendini gösterme eğiliminde olduğundan bipolar olan insanların aile bağlarında da bu hastalık görülebiliyor.

 

Kaynak:Bir Psikiyatristin Gizli Defteri, Gary Small


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir