“Panik atakla tanışalı 1,5 yıldan fazla oldu. Agorafobi de var.Hayatım alt üst oldu.Yalnız dışarı çıkamıyorum.Yakında markete bile gidemiyorum.Hastaneye gitmek bile işkence,sıra numarası alındıktan sonra bekleyemeyip eve döndüğüm oldu.Yalnız kaldığımda boşluktaymışım gibi oluyor .Beynim sanki kuruyor,el ayaklarımda çekilmeler oluyor ,kalbim sanki atmakta zorlanıyor.Gözlerim kararıyor,miğdemde kasılmalar sonra geğirtiler.Sonra biraz rahatladığım da köşeme çekilip ağlıyorum .Bıktım.. “

1.Alan Korkusu ve Panik Atak

Agorafobi-Agoraphobia

Mağdur kişi aniden gelip aniden biten fiziksel ve duygusal panik belirtileri yaşar.Tek başına evi terketmekten, kamuya açık yerlerde bulunmaktan, alışveriş merkezlerine veya dükkanlara girmekten, kalabalık içerisinde, sinemalarda veya dar ve kapalı odalarda bulunmaktan, ya da trenle, otobüsle veya uçakla seyahat etmekten korkar. Bu nedenle ya bu yerlere gitmekten kaçınır ya da oralarda bulunduğu sürece büyük korkular yaşar. Panik ataklar ve agorafobi çoğunlukla birlikte ortaya çıkar. Böyle bir durumda konulacak teşhis,agorafobili panik bozukluk“ tur.

2.İlk atağı, yaşadığı yeri atağın nedeniyle ilişkilendirdiği için oradan ve atağın meydana geldiği diğer yerlerden uzak durur.

Agorafobi-Agoraphobia2

Bu öğrenilmiş tepki zamanla söz konusu yerlere yönelik bir fobiye dönüşür ve hareketler git gide kısıtlanır. Tam gelişmiş agorafobi ortaya çıktığı takdirde kişi evden hiç çıkamaz.

3.Agorafobili panik bozukluklar nasıl oluşur?

Agorafobi-Agoraphobia3

Agorafobili panik bozukluklara birçok faktör etki edebilir. Biyolojik açıdan bakıldığında, genetik yatkınlıklar (irsiyet), korku hastalığı riskini artırır. Yani genlerden geçebilir.Ancak bu yatkınlık, bir panik bozukluğun gerçekten ortaya çıkması için tek başına yeterli değildir.

Ayrıca belli yaşanmışlıklar da bu hastalığa sebeb olabilir.  Her 100 hastadan yaklaşık 80’i, korku hastalığına yakalanmadan kısa bir süre önce talihsiz bir durumla karşı karşıya kaldığını bildiriyor (mesela kendisine yakın bir insanın ölümü veya bir ayrılık,karanlık bir odaya kapatılma vd.)

4.Hastalar,Antidepresanlar ve Duyarsızlaştırma terapisinin bir kombinasyonu olan tedaviye genelde iyi yanıt verir.

agorafobi-Agoraphobia4

Duyarsızlaştırma terapisi:O anda hastayı korkutan yerlerin ve durumların bir listesi yapılır.Sonra onlar, teker teker hastada ürettiği kaygıya göre birden ona kadar derecelendirilir. Rahatlama egzersizleri öğrenilir.Hasta kendisini en az korkutan durumlara bilerek yavaş yavaş maruz kalır.Onlara alışınca listedeki daha ürkütücü olanlara geçer.

Bununla beraber antidepresanlar alınır. – Psikiyatristin ne kadar önerdiğine göre.-İlaçlar panik atağı ortadan kaldırır,terapi de hastanın dış dünya korkularını yavaş yavaş yenmesini sağlar.

5.Bu sorun, vücudun kimyasal bir ileticisi olan serotonin*  eksikliğinden kaynaklanır. Zoloft,serotoninin beyindeki eksikliğini gidererek panik duygusunu kaldırmaya yardımcı olur.

agorafobi-Agoraphobia-serotonin

Serotoninİnsanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir.* Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür.

Nörotransmitter: Sinaps bölgesindeki boşluğa gelen iletinin, mesajın, bilginin daha kolay atlamasını, yani karşı tarafa geçmesini sağlar.

Kaynak: Bir Psikiyatristin Gizli Defteri,Psychenet.de,Vikipedia


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir