Narsisizm bir kişilik bozukluğudur ve iddaa ederim etrafınızda en az bir tane vardır.

Nedir Narşizm, nedir bu narşist insanlar, kimdirler bunlar! -telaffuz kolay olsun diye böyle yazıyorum -ne iş yaparlar nerede yaşarlar? bunlara değineceğiz.

Narşizm diğer adıyla özseverlik. -bu daha kolaymış- Sigmund Freud abimize  narşizm’i sormuşlar o da hemen hemen her konuda olduğu gibi konuyu cinsellikle bağlaştırdığı ve buna benzer anlattığı için anlattıklarını buraya yazmıyorum.

1.Özseverlik kişilik bozukluğu, başkalarının istek ve düşüncelerine gereken ilgiyi gösteremeyen kişilere denir.

narsisizm-1

Yani sizi asla tam olarak dinlemezler, ne hikmetse her anlattığınızı eksik dinlemişlerdir veya hatırlamıyorlardır. Birşey sorduğunuz da “efendim,ne demiştin?” sorusunu sık sık duyarsınız.

2.Plan ve hedeflerine ulaşamadıklarında gereken ilgiyi göremediklerinde eriyip çökerler.

narsisizm-2

Başkalarının hakkına saygı göstermeden,gerçek olmasa bile daima kendini haklı göstererek o hedefi hak etmese bile hak etmiş sayarak en önde,gözde ve tek olmayı isterler.

3.Kendilerini başkalarının yerine koyamaz,başkalarını anlayamazlar.

narsisizm-4

Yani empati özellikleri çok zayıftır.

Narşist insanlarla beraber kalma kaderine sahip olduğumdan ve hepimiz biraz öyle olduğumuzdan Dini değer ve kurallarına önem veren uygulamaya çalışan -mükemmel manada değil tabii ki- insanlarda empatinin bazı durumlarda olduğunu gözlemledim.

4.İşte en can alıcı nokta: Başkalarının fikir ve hareketleri kendi amaçlarına hizmet ediyorsa vardır aksi halde bunlar tahammül edilemez düşüncelerdir.

narsisizm-3

Bu özsever insanlar her şeyin kendilerine ve amaçlarına hizmet etmesi gerektiğini düşünürler.

En zeki,en yakışıklı,lafı dinlenmesi gereken,liderlik yapabilecek tek kişi onlardır.Buradan eleştiriye asla gelemeyecekleri hakkında bir spoiler- ön bilgi– veriyim

Ve bir ipucu vereyim: Bu insanlar adete Sherlock Holmes’tur.(Kendilerince) Her şeyin en iyisini bilirler ve eleştirilerinize karşı verecekleri her zaman bir cevap vardır.

Mesela: Bir fikir ileri sürdüğünüzde veya size işinizi öğrettiğinde vereceğiniz olumsuz tepkiye vereceği cevapları önceden hazırdır. Kişiden kişiye değişen hal ve hareketleri bile hazırlarlar. Eğer mantıkla hareket eden biriyseniz -haliyle zekisiniz- yaptırmak istediği şeyi mantığa sığdırarak yapar. Yapılması gerekeni mantığa uygun olduğunu kendince kanıtlar ve böylece sizi susturmayı hedefler. Mantıkla hareket etmeyen haliyle bir şahsiyet olamayan kişilere ise anladığı dilden karşılık verir.

5.Başkalarının zararına olup kendilerinin yararına olan fikirlerine -maddi,manevi- ulaşamadıklarında öfkelerine hakim olamaz,saldırganlaşır hatta ağır psikotik –düşünce ve duyunun ağır oranda bozulması -tablolara girerler.

narsisizm-5

7.Kimseyi beğenmezler; herkese bir kulp bulmakta asla gecikmezler.

narsisizm17

Onlara bir şey sevdirmek mümkün değildir. Her zaman eleştirecek bir şey bulurlar ve en sevdikleri insanları bile yerden yere vurmaya bayılırlar. Tek rakipleri kendileri yani.

8.İşlerine geldiğinde en prensipli onlar olurlar; işlerine gelmediğinde de kurallara karşı olduklarını söylerler. Kendi doğruları, her zaman en doğrudur.

narsisizm-0

9.Sıkıyorsa eleştirin: Karşınızda alaycı ve sert bir aslan bulmak için eleştirmeniz yeterli.

narsisizm-11

Asla eleştiri kabul etmezler ve eleştirildiklerinde ya sizinle alay ederler ya da oldukça kırıcı şekilde karşılık verirler.

10.”Tabi canım kesinlikle sen haklısın.” İşi bilmiyorsanız boşuna uğraşmayın:Hep kendileri haklı ve her zaman siz suçlusunuzdur.

narsisizm-11-1

11.Çabuk öfkelenip aslan kesilirler.Döveseniz gelir..

narsisizm14

Ağızlarının üstüne bir tane vurasınız gelir bir vuruşluk da canları var hea gibi gelir ama her zaman öyle olmayabilir 🙂

12.Bir hayr mı yaptı? At Facebook’a gitsin. Girdiğin meclislerde konusu gelmezse narşist değilsin!

ameller_1385142965

Her türlü hayır işini genelde hayran edinmek için yaparlar.

Yaptıkları hayrı “Allah için yapıyorsun,söyleme,karşılığını Allah’tan bekle” bile deseniz “Yo,hayır ben senden istiyorum karşılığını ” diyecektir. Demese bile ileride mutlaka ister.

“-Sağ elin verdiğini sol bilmesin” narşistliğin kitabında yoktur yani.

13.Narşist olduklarını asla kabul etmezler.Etseler bile zor değişirlernarsisizm15

Fakat Kün feyekün,Allah ol deyince olur.

14.Başkaları kendilerini övmek,onaylamak için vardır.

narsisizm-16

Bir Narşist ile beraberseniz fikir ve düşüncelerine değer verin ama asla övmeyin. Ve sizin kuyunuzu önce kafasında sonra gerektiği yerde kazabileceğini ve kazdığını unutmayın. Bir yanlışınız da en eski ve basit bir hatanızı karşınıza getirebilir ve bunu dayanak göstererek sizi haksız gösterebilir.

Bir narşistle beraberseniz tekrar söylüyorum asla kendisini övmeyin. Övmek boğazlamak gibidir. -Hadis-i Şerif.

15.Fedakarlığı hep başkasından beklerler hak ettiklerini ve sadece kendilerinin hak ettiğini düşünürler.

narsisizm17

16.Başkalarının haklarını çoğu zaman fark etmeden bile çiğnerler.

narsisizm-18

Narşistlik yani özseverlik nasıl ortaya çıkar,neye bağlıdır?

narsisizm-19

Açıkça söylemeliyim ki bu kişiliğe sahip olmak genellikle çocuklukla alakalıdır. Çocuk gelişimini bilmeyen aileler çocuklarına değer vermeyerek fikirlerini duymak istemez,görmezden  gelir ve bu yüzden eleştirirler. Bazısı döver,bazısının da sözleri dövmekten daha çok koyar çocuğa. ” Sen çocuksun,ne bileceksin! ” düsturu buna en iyi kanıttır toplumumuzda.

Bu kişiler çok zekidirler, Fikir ve düşünceleri çok önemli ve değerli olabilir. Ama çocukken fikir ve düşüncelerini paylaşma duygusu aile tarafından bastırıldığından ve gerektiğinde başka durumlara karşı yardım edilmediğinden – arkadaşlarının çocuğu ezmesi gibi – paylaşma duygusu kendini alınganlık ve eleştiriye tahammülsüz ile değişir. Şuur bu kişiliği üretir.

 

Bir Özseverin kişiliğinin aynası:

ozseverlik

Mevkisi ve derecesi yüksek arkadaşlar edinirler.

İyi yerlere gidsip iyi arabaları vs.isterler.

İnsanları eszmekten çekinmezler çünkü kendilerinin üstün olduğunu kabul etmişlerdir.

Bu onlara göre normaldir.

Yakın dostluklarını sürdüremezler.

Çıkarcıdırlar.

Başkalarını önemsemezler.

Sık sık hayal kırıklığına uğrarlar.

Depresyondan şikayetçidirler.

 

Bu durumla baş etmenin yolu yanlış yaptıklarını her seferinde kendilerine söylenmesidir. Sert çıkarsa bir daha ki sefere aynı şekilde sert verilmeli. Kendi silahıyla vurmalısınız. Size nasıllarsa tahammül edilemeyecek duruma geldiğinde sizde öyle olmalısınız. Çünkü bir fikri ancak kendileri araştırıp inandıklarında kabul ederler. Sadece uyarabilirsiniz.

Kategoriler: Psikolojik

1 yorum

kaan · Mayıs 27, 2016 12:31 pm tarihinde

heralde, sanursam, galiba her insanda var biraz bu narşisizim 🙂 bazı insanlar bunu baya abartıyor yalnız ve kabullenmiyorlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir