Hepinize Merhaba! Bu yazımızda renklerin psikolojimizdeki etkisine ve ünlü şirketlerin bunu nasıl kullandığına bakacağız. Çok şaşıracağınıza inanıyorum beyin çok karmaşık ve mükemmel bir şey. Kullanıldığında ne kadar muazzam olduğunu göreceksiniz, öyle ise başlayalım!

Hayatımızın her anını renkler ile canlandırıyoruz sağolsunlar renk katıyorlar ama renkler sadece renk olmakla kalmıyorlar bilinç altında yani zihnimizde önemli bir odaya sahipler. Lafları da dinleniyor haa. Nasıl mı? Her rengin belirli bir saygınlığı var. Günlük hayatımızda yemek yemek istediğimizde,teknolojik bir gereç alacağımızda vs. bu renklere danışıyoruz.

Mesela, yemek yemek istediğimizde seçim yapacaksak kırmızı renginin lafı geçiyor. Hangi tabela kırmızıysa ona yöneliyoruz. Çünkü bu renk kan dolaşımımızı arttırarak bizi çabuk karar almaya sevk ediyor. Açlığı tetikliyor.

Teknolojik bir araç-gereç almak istediğimizde mavi devreye giriyor. Kendisine sahip bir logo görünce “Dur! benim şanım şöhretim etrafıma güven saçmamdan gelir dostum, eğer bu marka mavi logosunu kullanıyorsa benden sana bir güven hissi hadi hayırlı olsun! ” diyor.

Tabii bu renk ailesi sadece pazarlama da hayatımıza dahil olmuyorlar. Karekterimize de etki ediyorlar. Hadi bi test yapalım.”Beyaz rengini düşünün, bu renge sizi tanıyan, sizinde tanıdığınız birini bağdaştırmanızı istiyorum” düşündünüz mü? Aklınıza ilk kim geldi?

Cevap: Büyük ihtimalle – ki çoğunlukla böyledir- ruh öküzünüzü affedersin ikizini seçmişsindir.

Devam edelim..

Yapılan araştırmalar ve ek çalışmalar göstermekte ki  beynimiz  seçim yaparken hemen tanınabilir nesnelere daha yatkın. Bunu araştırıp öğrenen kurt ve işini bilen markalar tanınabilirliğini arttırmak için bir kimlik üretiyorlar bunu yaparken de renkleri kullanıyorlar.

İnsan beyninin etkileyici bir organ olduğunu söylemek abartılı olmaz -söylemiştim de – Şimdi bi ton överdim de şairliğim tutmasın. Sadece en derin okyanusun keşfedilmemiş bölgelerinden daha gizemli. olduğuyla yetinelim. Seviyorum seni ey beyin! Tabii ki seni yaratanı daha çok seviyorum 🙂 

Günümüzde bilgisayar bilimlerindeki gelişmeler, matematiksel analiz ve verilerin modern görselleştirilmesiyle birlikte gelen görüntüler de yaşayan beynin çalışma biçimini değiştiriyor. 

Yani bu, şu demek oluyor: Beyinlerimizin çalışma sistemi değişebilir. Biliyoruz ki beynimiz, kodlanmaya açık bırakılmıştır sınırsız bir şekilde kodlanabilir.

Geçiyoruz..

Rengin ikna edici bir rol oynadığı konusunda araştırmalara göz atacak olursak renklerin satın alma ve markalaşmada oldukça önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Evet, “ama insandan insana değişir bu” diyenlerinizi görüyor gibiyim. Doğru, kişisel tercihlerimiz, deneyimlerimiz, yetiştirilmemiz, kültürel farklılıklarımız, bu gibi unsurlar kararlarımızı etkilerler ama yukarıda dediğimiz gibi bu markalar reklamlarla, saniyede milyon görüntü gönderen tv’lerle ve insana ulaşacak çeşitli sosyal alanlarla ürün alma seçimimizi etkiliyor olabilirler. Neden Sinemada film izlerken canımız mısır çeker? TV izlerken karekterin cips yemesiyle bizim de canımız  cips çeker?

İlginçleşelim..

Mesela, hemen hemen bütün cips markalarının isimlerinin son karekteri “s” harfi ile bittiğine dikkat ettiniz mi hiç? “Cheetos, Doritos, Lays, Patos..”  -bir sürü daha sayılabilir –

Sadece cips markalarında değil yiyecek sektöründe olan bir çok ünlü şirketin isminin de mesela “Mc Donalds, Dominos” gibi “s” harfi ile bitmesi tesadüf mü? Tabii ki değil!

Sebebi şu: S harfi psikolojimizde açlığı tetikliyor. Bununla da kalmayın çoğunun paketinin,logosunun rengi kırmızıdır ayrıca. Şaşırdınız. (Tabii daha önce okumadıysanız)

Şaşırtmaya devam ediyorum.

Günümüz araştırmaları renklerin kendimiz ve hayatımız hakkında gözle görülmeyen etkileri olduğunu iddia ediyorlar, doğru. Her renk bir duyguyu bir hissi yansıtabilir. Ruhsal ve duygusal yaşamımızla ilgili bir çok şeyle de alakalıdır.

Renklerin insanlar üzerindeki etkisi hiç de yabana atılır cinsten değildir. Girdiğiniz bir lokantadan neden kalkmak istemediğiniz, yolda yürürken neden birdenbire acıktığınız, neden bir markaya özellikle güven duyduğunuz ya da neden bir kişi  ile konuşmaya kalktığınız zaman size kaçamak cevaplar verdiğine dikkat edip hiç merak ettiniz mi?
Bütün bunların cevabı renklerin hayatımızdaki etkisi… Renkler kendi dilleriyle karşınızdakine sizin karakterinizi sizden önce anlatıyor.

Sarı rengini giyimlerinde  çokça tercih eden birine “bu da içine çok kapanık” demek mantıksız olur çünkü sarı dikkat çeken bir renktir. İçine kapak olan biri farkedilmek de istemez. Hatta dikkat edin bu rengi tercih eden insanlar genellikle konuşmayı çok severler. -Hayır,gıybet demedim.-

Şimdi renkler konuşsun..

Bu yazıda renk psikolojisinin pazarlama üzerindeki etkilerini, renklerin seçimlerimizde ki etkilerini, bizde uyandırdıkları hislere değindik. Umarım yararlı bir yazı olmuştur. Bir bilgi daha öğrenmiş olduk. Bundan sonra seçim yaparken bunların üzerimizdeki etkilerini düşünerek karar verir de markaların kurnaz oyunlarına gelmeyiz inşallah 😀

Hayatımızda güzel ve yararlı bir şekilde kullanmak dileğiyle esen kal değerli okuyucu..

Kullandığım kaynaklar: Slobada,  Entrepreneur (Ayrıca Türkçeleştirilen Resim), İndependentHelpscout 

 

 


2 yorum

TusBeyinli.Net · Aralık 31, 2016 7:10 pm tarihinde

Emeğine sağlık oldukça akıcı ve okurken keyif verici bir sekilde anlamisin. Açıkçası okurken oldukça şaşırdım.

    mberaatk · Ocak 3, 2017 8:13 pm tarihinde

    Teşekkür ederim bir şeyler katması dileğiyle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir